فناوری اطلاعات

IEEE محققان هواوی را از داوری مقالات منع کرد!

 
انجمن مهندسان برق و الکترونیک در راستای تحریم های آمریکا به محققان شرکت هواوی اجازه نمی دهد درباره تحقیقات ارایه شده در ژورنالهایش داوری کنند.
 
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ساینس، انجمن مهندسان برق و الکترونیک ( IEEE) کارمندان شرکت چینی هواوی را از داوری تحقیقات ارائه شده در ژورنال خود منع کرده است.
 
این اقدام در راستای تحریم‌های آمریکا علیه هواوی انجام شده است.
 
این انجمن بین المللی و غیر انتفاعی که مقر آن در نیویورک قرار دارد به سردبیرهای ۲۰۰ ژورنال خود اعلام کرده ادامه داوری تحقیقات فنی توسط محققان هواوی احتمالاً عواقب قانونی سختی در پی خواهد داشت. محققان هواوی می‌توانند همچنان عضو هیأت‌های تحریریه IEEE باقی بمانند اما تا زمان لغو تحریم‌ها نمی‌توانند هیچ تحقیقی را داوری و کنترل کنند.
 
طبق بیانیه IEEE محققان شرکت هواوی همچنان می‌توانند در برخی فعالیت‌های این انجمن شرکت کنند. آنها می‌توانند در کنفرانس‌هایی با پشتیبانی IEEE شرکت و سخنرانی کنند، مقالاتی را در انجمن ارائه کنند و در هیأت‌های نظارتی و مدیریتی بخش‌های خود شرکت کنند.
 
اما آنها نمی‌توانند به هیچ گونه اطلاعات فنی مقالات تحقیقاتی دسترسی یابند.IEEE دربیانیه خود تاکید کرده محققان هواوی نمی‌توانند مقالاتی که به فرد دیگری ارائه شده را دریافت کنند یا به آنها دسترسی داشته باشند. همچنین تا زمان لغو تحریم‌ها محققان این شرکت می‌توانند به عنوان ویراستار مقالات حضور داشته باشند.
 
اقدام این انجمن با اعتراض دانشمندان چینی در شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است. این درحالی است که در ۱۵ می سال جاری وزارت بازرگانی آمریکا تحریم‌هایی را علیه شرکت هواوی و زیر مجموعه‌های آن اعلام کرد.

​​