تلفن همراه

آیا خرید گوشی‌های 5G منطقی است؟

 
شهر سخت افزار: نسخه 5G پرچمدار وان پلاس 7 به تازگی در کشور انگلیس عرضه شده است، اما کاربران از سرعت دانلود آن چندان راضی نیستند. بر اساس تصاویر منتشر شده از تست‌های اجرا شده توسط کاربران، سرعت دانلود در شبکه 5G بسیار پایین‌تر از سرعت تبلیغاتی اعلام شده توسط اپراتورها است.
 
 
مدت کوتاهی است که شبکه 5G در برخی از کشورهای مدرن اروپایی و آمریکایی راه اندازی شده است و در همین راستا شرکت‌های بزرگی مانند سامسونگ و وان پلاس اقدام به عرضه گوشی‌های هوشمند 5G خود برای پشتیبانی از نسل پنجم شبکه تلفن همراه کرده‌اند. همان‌طور که می‌دانید قیمت گوشی‌های هوشمند 5G بسیار بالاتر از نسخه‌های LTE است و برای خرید آن‌ها باید رقم‌های نجومی را بپردازید؛ اما خرید گوشی‌های 5G با قیمت‌های بسیار بالا نسبت به سرعت دانلودی که در اختیار کاربران قرار می‌دهند منطقی است؟
 
شرکت‌های ارائه دهنده خدمات 5G در تبلیغات خود به سرعت دانلود نجومی و تاخیر پایین و کیفیت بالا تماس‌های در این شبکه اشاره می‌کنند، اما تا به امروز این شرکت‌ها نتوانسته‌اند سرعت دانلودی را که تبلیغ می‌کنند به شکل تجاری در اختیار کاربران گوشی‌های 5G قرار دهند. در روز‌های ابتدایی عرضه پرچمدار 5G گلکسی اس 10 گزارش‌هایی از طرف کاربران منتشر شد که بر اساس آن این پرچمدار نمیتوانست به درستی به دکل‌های 5G متصل شود و در اکثر مواقع شبکه آن بر روی حالت 4G LTE قرار داشت. حال خریداران انگلیسی پرچمدار 5G وان پلاس 7 گزارش‌هایی مبنی بر سرعت دانلود پایین این گوشی در شبکه 5G نسبت به تبلیغات انجام شده منتشر کرده‌اند.
 
اخیراً نظرسنجی بین خریداران نسخه 5G وان پلاس 7 انجام شده است و در مورد ارزش خرید این محصول از آن‌ها سوال شده است. همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، 73 درصد از کاربران مخالف خرید این محصول هستند و از نظر آن‌ها این محصول نسبت به قیمت بالای آن ارزش خرید ندراد. اپراتور Sprint به تازگی اعلام کرده است که قصد دارد تا پوشش شبکه 5G خود را در آمریکا گسترش دهد و سرعت دانلود در این مناطق با شبکه 5G به طور متوسط حدود 100 مگابیت بر ثانیه خواهد بود.
 
بدون شک سرعت دانلود شبکه 5G نسبت به شبکه 4G LTE در آمریکا بالاتر است، اما همچنان سرعت دانلود در این شبکه از حد انتظار و سرعت اعلام شده در تبلیغات بسیار پایین‌تر است. اما در این بین مشکل به قیمت نجومی گوشی‌های مجهز به شبکه 5G ختم نمی‌شود، بلکه در حال حاضر هزینه خدمات 5G بسیار گران است؛ به طور مثال برای خرید بسته اینترنت یک ماهه 5G با حجم دانلود 30 گیگابایت باید مبلغ 70 یورو را پرداخت کنید. با توجه به شرایط موجود خرید گوشی‌های هوشمند 5G در حال حاضر چندان کار عقلانی به نظر نمی‌رسد و این فناوری فعلاً جای کار دارد.

​​