فناوری اطلاعات

آذری‌جهرمی: روزانه ۲۰ روستا به اینترنت متصل شده است

وزیر ارتباطات با بیان اینکه به‌طور میانگین روزانه ۲۰ روستا به اینترنت متصل شده‌اند، گفت:  وزارت ارتباطات از ۴ هزار میلیارد تومان بودجه مصوب در سال ۹۷، تنها  ۱۵۰۰ میلیارد تومان را دریافت کرد.
 
به گزارش تسنیم، محمدجواد آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه علنی امروز(دوشنبه، 27 خرداد) پارلمان در پاسخ به سؤال بیت‌الله عبداللهی نماینده اهر و هریس درباره اقدامات وزارت ارتباطات جهت توسعه ارتباط روستایی و دستیابی به شبکه اینترنت، گفت: توسعه ارتباطات روستایی از جمله عواملی است که می‌تواند محرکی برای بوم‌گردی باشد.
 
وی افزود: براساس برنامه ششم توسعه، وزارت ارتباطات مکلف است 90 درصد روستاهای با جمعیت بالای 20 خانوار را تا پایان دوره تحت پوشش تلفن همراه و اینترنت قرار دهد.
 
وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه مسئله توسعه ارتباط روستایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: امروز با توجه به عصر اقتصادی دیجیتال، حتی در امور دامداری نیز به شبکه اینترنت نیاز است.
 
آذری‌جهرمی تصریح کرد: اگر به توسعه ارتباط روستایی با نگاه توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی نگاه شود، گام بزرگی برای اشتغال و اقتصاد مناطق محروم برداشته می‌شود؛ به عنوان مثال در سیستان و بلوچستان در روستایی هنر دست چند هزار ساله‌ زنان، قبل از توسعه ارتباطات روستایی ناشناخته بود، اما بعد از توسعه ارتباطات و رفتن اینترنت نسل چهارم به منطقه و ایجاد دفتر پُست برای ارسال بسته‌های صنایع دستی به مناطق مختلف و برگزاری کلاس‌های آموزشی درباره چگونگی عرضه محصولات در فضای مجازی، شاهد مهاجرت معکوس به روستاها و اشتغال‌زایی و بهبود وضعیت اقتصادی در منطقه هستیم؛ این مسئله در روستاهای بوشهر، هرمزگان و خوزستان نیز دیده می‌شود.
 
وی اضافه کرد: این‌گونه نیست که مردم نتایج توسعه ارتباط روستایی را نبینند و اینکه شما می‌گویید به اهداف برنامه ششم توسعه توجه نشده، غلط است، اما اینکه توسعه به صورت متوازن انجام نشده، صحیح است.
 
وزیر ارتباطات افزود: ما سعی کرده‌ایم براساس شکاف دیجیتالی که در برخی از مناطق وجود داشت، اهداف را برنامه‌ریزی کنیم، از نظر توسعه ارتباط روستایی وضعیت روستاها با یکدیگر متفاوت است، به طوری که در برخی از مناطق نظیر سیستان و بلوچستان، هرمزگان و فارس از لحاظ توسعه ارتباطی، عدم توازان و شکاف دیجیتالی وجود داشت و لذا این مناطق در اولویت قرار گرفته‌اند.
 
آذری‌جهرمی گفت:‌ وزارت‌خانه از تمام ظرفیت خود برای توسعه ارتباطات روستایی استفاده کرده است، از اثرات توسعه ارتباط روستایی می‌توان به 15 هزار خانه بهداشت روستایی در سراسر کشور اشاره کرد که نام و مشخصات آنها ثبت شده است، از سوی دیگر وزارت بهداشت در چند ماه آتی طرح مهم دولت الکترونیک را دنبال خواهند کرد که زیرساخت‌های آن با کمک وزارت‌ ارتباطات فراهم شده است.
 
وی همچنین به اقدامات دشمنان برای ایجاد تنگناهای اقتصادی موجود در کشور اشاره و تأکید کرد: دشمنان کشور به دنبال ایجاد تابستان داغ برای کشور بودند که داغش به دلشان ماند، اما فشارهای اقتصادی باعث شده تا بودجه عمومی کشور با مشکلاتی رو‌به‌رو شود.
 
وزیر ارتباطات ادامه داد: وزارت ارتباطات از 4 هزار میلیارد تومان بودجه مصوب در سال 97، تنها  1500 میلیارد تومان را دریافت کرد و بودجه مربوط به توسعه ارتباط روستایی نیز حدود 220 میلیارد تومان بود که کمتر از 50 درصد آن محقق شد، اما با تلاش‌های وزارت ارتباطات، ما معطل تهدیدات دشمن نماندیم و در سال سوم برنامه ششم توسعه، 72 درصد پوشش ارتباط روستایی محقق شده است.
 
آذری‌جهرمی افزود: در 22 ماه گذشته که از مجلس رأی اعتماد گرفتم، اعلام کردم که اهداف برنامه ششم توسعه در اولویت وزارت‌خانه است، روزی که بنده وارد وزارت‌خانه شدم از مجموع 42 هزار روستای بالای 20 خانوار، حدود 19 هزار روستا به اینترنت متصل بودند و مشکلاتی نظیر گرانی مودم‌های مورد نیاز در روستاها مطرح بود، اما در 22 ماه گذشته، حدود 8 هزار روستای دیگر به اینترنت متصل شده و اکنون 27 هزار و 86 روستا به اینترنت بدون مشکل متصل هستند؛  در شرایط موجود، به‌طور میانگین روزانه 20 روستا به اینترنت متصل شده‌اند.
 

​​