تلفن همراه

لابی اینتل و کوالکام برای کاهش تحریم‌های هواوی

منبع: دنیای اقتصاد
شرکت‌های آمریکایی تولیدکننده تراشه اینتل و کوالکام درحال رایزنی و فشار بر دولت آمریکا به منظور کاهش فشارها و تحریم‌ها علیه هواوی و فروش محصولات‌شان به این شرکت چینی هستند. شرکت‌های بزرگی همچون اینتل و زیلینکس در اواخر ماه گذشته، نشستی را با اداره تجارت آمریکا برگزار کرده و درخصوص تحریم‌های وضع‌شده علیه هوآوی به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.
طبق دستور دولت آمریکا، شرکت‌های آمریکایی اجازه فروش محصولات خود را به هواوی ندارند. این تصمیم بنابر آنچه دولت آمریکا اعلام کرده به مسائل امنیت ملی این کشور مربوط می‌شود و هرگونه دادوستد بدون مجوز با این شرکت عواقبی را برای شرکت متخلف به‌دنبال خواهد داشت.
شرکت کوالکام نیز در همین رابطه گفت‌وگوهایی را با اداره تجارت آمریکا داشته است. استدلال این تولیدکنندگان بزرگ تراشه در جهان این است که در محصولاتی مانند گوشی‌ و سرورهای کامپیوتری هواوی از قطعات معمولی استفاده می‌شود و نگرانی‌های امنیتی که برای محصولات مرتبط با شبکه ۵G وجود دارد،
درخصوص این دستگاه‌ها صدق نمی‌کند. البته این گفت‌وگو صرفا برای کمک به هواوی نیست، بلکه در راستای جلوگیری از هر گونه ضرر و آسیب به شرکت‌های آمریکایی صورت می‌گیرد. هواوی در سال ۲۰۱۸، بالغ بر ۷۰ میلیارد دلار قطعه خریداری کرد که نزدیک به ۱۱ میلیارد دلار آن به جیب شرکت‌های آمریکایی همانند کوالکام، اینتل و میکرون تکنولوژی رفت.
کوالکام در تلاش است بتواند قطعات خود را برای استفاده در برخی محصولات هواوی از قبیل گوشی‌ها و ساعت‌های هوشمند ارسال کند. از سوی دیگر، نهاد محصولات نیمه‌هادی آمریکا نیز مذاکراتی را با دولت این کشور انجام داده تا توضیحاتی را درخصوص تاثیر این تحریم‌ها بر شرکت‌های آمریکایی ارائه کند.
جیمی‌ گودریچ، نایب‌رئیس انجمن صنعت نیمه‌هادی در این رابطه عنوان کرد: ما دیدگاه‌های خود را به دولت منتقل کردیم. منطق حکم می‌کند که تکنولوژی‌هایی که به امنیت ملی ارتباطی ندارند، شامل این قانون نشوند.
 

​​