فناوری اطلاعات

دور زدن تحریم ها با ارز دیجیتالی ممکن می شود

منبع: روزنامه ایران
رویداد «ماینینگ خوب، بد، زشت» با حضور کارشناسان و ماینرهای این حوزه، عصر سه‌شنبه 4 تیرماه در دانشکده کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر برگزار شد. در این رویداد عنوان شد که آیا ماینینگ (استخراج ارز دیجیتال) خوب است یا بد و اینکه برای استفاده بهینه از این صنعت در کشور چه باید کرد. فعالان حاضر در این رویداد به این نتیجه رسیدند که بهتر است هرچه سریع تر نه تنها فهم درستی از ماینینگ در کشور ایجاد شود بلکه باید قبل از اینکه فرصت‌ها  از دست برود به فکر مدیریت و قانونگذاری ماینینگ و تبدیل کشور به هاب منطقه باشیم تا بتوانیم ضمن سودآوری، تحریم‌ها را دور زده و برای کشور ارزآوری کنیم.
 
تبدیل گاز مازاد به بیت کوین
محمدعلی اخایی عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر تهران در این رویداد به فواید ماینینگ برای کشور اشاره و تأکید کرد که ارز دیجیتالی مانند بیت کوین می‌تواند ابزاری برای دور زدن تحریم‌ها باشد. اخایی درباره فواید ماینینگ گفت: با ماینینگ امکان تبدیل گاز مازاد به بیت‌کوین وجود دارد و کالای صادراتی با ارزآوری برای کشور محسوب می‌شود از سوی دیگر می‌توان ایران را به‌دلیل داشتن منابع انرژی به قطب ماینینگ در خاورمیانه تبدیل کرد.
این استاد دانشگاه به فرصت‌های موجود در فناوری رمزارزها و استخراج آنها اشاره کرد و گفت: رمزارزها غیرقابل کنترل بوده و امکان تبدیل آن به سایر ارزهای ملی وجود دارد و مهمتر اینکه می‌توان از طریق استخراج آن رمزارز خلق کرد.
وی افزود: فناوری استخراج رمز ارز دارای فرصت‌هایی مانند بی‌مکان بودن خلق رمزارز، غیرقابل شناسایی بودن محل استخراج رمز ارز و مقیاس پذیر بودن استخراج آن است.
اخایی در ادامه گفت: شاید هزینه برق در مقطعی برای ماینینگ بالا باشد اما با بهره‌وری می‌توان قیمت تمام شده برق را بیش از 17 برابر کاهش داد به عبارتی اگر قیمت را برای هر کیلووات ساعت برق در داخل کشور 720 تومان در نظر بگیریم امکان کسب سود 250 دلاری در هر کیلووات ساعت وجود دارد.
به گفته اخایی با توجه به میزان مصرف انرژی این حوزه، با محاسبه میزان گپ ۳ هزار مگاوات برق در فواصل تابستان و زمستان در کشور، می‌توان از این انرژی استفاده کرد و به نوعی با مدیریت درست و منطقی می‌توان کارهای بسیار بزرگی در این حوزه انجام داد، چرا که بیت‌کوین موجب پیشرفت در زندگی انسان خواهد شد.
 
آن سوی تولید ارز دیجیتالی
«مخالف صنعت ماینینگ یا همان تولید ارز دیجیتالی نیستیم اما با مدل کسب‌وکاری آن مخالف هستیم.» محمدرضا جمالی مدیرعامل یک شرکت فناورانه در این رویداد با بیان مطلب فوق گفت: ماینینگ در کشور ما مانند هر تکنولوژی جدیدی که وارد کشور می‌شود، قانونگذاری مشخصی برای تأمین مالی آن وجود ندارد. به عبارتی مشکل اصلی در کشور بیت‌کوین یا ماینینگ نیست ولی از آنجایی که رگولاتوری این صنعت هنوز انجام نشده بنابراین مشکل‌ساز است.
جمالی در این رویداد به آمارهای انرژی موردنیاز برای استخراج هر بیت‌کوین اشاره و افزود: براساس آمارها برای استخراج یک بیت‌کوین به بیش از ۵۵ مگاوات ساعت انرژی نیاز است. همچنین با فرض بازدهی ۳۰ درصدی نیروگاه‌ها و خطوط انتقال، برای به دست آمدن یک بیت‌کوین به ۱۰۷ بشکه نفت انرژی و همچنین به مصرف ۱۵ هزار مترمکعب گاز طبیعی برای تولید بیت‌کوین نیاز است.
وی با بیان اینکه هزینه تولید برق در کشورهایی مانند امریکا، مکزیک، ابوظبی، هند، شیلی بین 3 تا 2.1 سنت است، گفت: اما این رقم در ایران 6 دهم سنت است از این‌رو تولید ارز دیجیتالی و انجام ماینینگ در کشور ما بسیار ارزان تر از دیگر نقاط جهان است.
محمدجواد صمدی‌راد دیگر کارشناس حوزه ماینینگ نیز گفت: ماینینگ خوب است، اما درکشور ما رفتار خوبی با آن نشده است به طوری که اگر رگولاتور صنعت برق هوشمندانه عمل می‌کرد، ماینرها در انتهای شبکه برق قرار نمی‌گرفتند و اینگونه با آنها رفتار نمی‌شد که بخواهند برق آنها را قطع کرده و جلوی فعالیت آنها را بگیرند.
این کارشناس افزود: در تمام بخش‌های تولید تا توزیع برق تلفات وجود دارد به طوری که تنها در بخش توزیع شاهد تلفات 11 درصدی انرژی هستیم، بنابراین برای اینکه بتوانیم از این تلفات برق به‌صورت بهینه استفاده کنیم یا باید مزارع ماینینگ در درون نیروگاه‌های بزرگ با مهندسی مصرف توسعه یابد یا اینکه نیروگاه‌های کوچک پراکنده را در کنار مزارع بزرگ و در موقعیت جغرافیایی خاص توسعه دهیم.
 
امکان تبدیل کشور به هاب ماینینگ
«ماینینگ ارز دیجیتالی نه تنها هیچ ضرری برای کشور ندارد، بلکه ارزآوری نیز برای کشور در بردارد.» سهیل نیکزاد بیت‌کوینر نیز در این رویداد با بیان مطلب فوق گفت: وقتی دولت برای تولید آلومینیوم یا خودرو، برق یارانه‌ای ارائه می‌دهد، چرا نباید به بیت‌کوین که برای کشور سودآوری دارد یارانه بپردازد. وقتی می‌توانیم بیت کوین را فروخته و به ارز تبدیل کنیم چرا جلوی این کار را می‌گیریم.
نیکزاد با تأکید بر اینکه مسدودسازی و ایجاد موانع برای ماینرها کار درستی نیست و بلکه باید مسئولان در این باره با فعالان این حوزه مذاکره کنند، گفت: در شرایط کنونی تحریم که تمام درها به روی کشور بسته است، برای خارج کردن انرژی از کشور راهی بهتر از بیت‌کوین وجود ندارد.
در رویداد «ماینینگ، خوب، بد، زشت» پنلی نیز برگزار شد. در این پنل امید علوی یکی از فعالان ماینینگ (ماینر) با بیان اینکه به خاطر هزینه‌های پایین در ایران فرصت زیادی برای جذب سرمایه‌گذار خارجی در حوزه ماینینگ وجود دارد، گفت: اما اینکه گفته می‌شود ماینینگ‌ها در خانه و حوزه کشاورزی انجام می‌شود و برق کشور را مصرف می‌کند، صحیح نیست، چرا که اصل ماینینگ نه در خانه قابل انجام است و نه در حوزه کشاورزی بلکه جایی که می‌توان در کشور ماینینگ انجام داد، شبکه صنعتی است بنابراین اگر بخواهیم از فرصت موجود استفاده کنیم باید گاز را تبدیل به برق کنیم.
وی در ادامه گفت: اکنون همه مسئولان فکر می‌کنند عامل قطعی برق در کشور ماینرها هستند ولی همان‌طور که گفته شد کشور ما می‌تواند برق تولید کند ولی در بخش توزیع مشکل دارد بنابراین از آنجایی که کشور ما تنها در تابستان مشکل برق دارد  می توان برای  اینکه در این زمینه دچار مشکل نشویم مانند بسیاری از کشورها به ماینرها اعلام کرد در پیک و اوج مصرف دست از تولید ارز دیجیتالی بردارند.
وی افزود: با اقدام‌هایی که علیه ماینرها و ماینینگ در کشور صورت می‌گیرد دقیقاً راهی را می‌رویم که در دیگر تکنولوژی‌ها و حتی تلگرام رفتیم و این راه به جایی نمی‌برد.
نعناکار معاون حقوقی سازمان فناوری اطلاعات نیز با اشاره به اینکه ماینینگ نه بد است و نه خوب، گفت: نه تنها در دولت تعریف درستی از این صنعت وجود ندارد، بلکه نظارت و پایشی نیز بر این حوزه صورت نمی‌گیرد.

​​