فناوری اطلاعات

مجوز واردات دستگاه‌های استخراج صادر نشده است؛ گمرک فقط ردیف تعرفه تعیین کرد

منبع: ارز دیجیتال
معاون گمرک ایران گفت: گمرک فقط ردیف تعرفه دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال را تعیین کرده است و این به معنای آغاز ترخیص این دستگاه‌ها نیست.
 
مهرداد جمال ارونقی با اشاره به اینکه گمرک فقط ردیف تعرفه واردات دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال را تعیین کرده و این به معنای آغاز ترخیص این دستگاه‌ها نیست، اظهار داشت: بر اساس درخواست برخی از سازمان‌ها گمرک ایران اعلام کرد که دستگاه‌های ماینر در کدام تعرفه قرار می‌گیرد.
 
معاون گمرک ایران افزود: گمرک در این زمینه تصمیم گیر نیست و در صورتی که دولت با واردات دستگاه‌های تولید ارز دیجیتال موافقت کند، بخشنامه‌های قانونی را اجرا می‌کند.
 
به گفته وی، حتی کالاهای ممنوع‌الورود نیز دارای ردیف تعرفه هستند، وی همچنین توضیح داد: برای مثال برخی از مواد پیش ساز مواد مخدر یا روان‌گردان نیز در گمرک دارای ردیف تعرفه است تا مشخص شود که قانون چه نظری درباره آن دارد.
 
معاون گمرک ایران ادامه داد: واردات این دستگاه‌ها به ثبت سفارش قانونی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین موافقت و اعلام نظر بانک مرکزی نیاز دارد بنابراین تا زمانی که این مجوزها صادر نشده است، امکان واردات رسمی وجود ندارد.
 
وی تاکید کرد: براساس بررسی‌های صورت گرفته، دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال در ردیف تعرفه ۸۴۷۱۹۰۹۰ قرار گرفته که این ردیف مربوط به پردازشگرهای مرکزی و کامپیوترهاست.

​​