فناوری اطلاعات

موافقت بانک مرکزی با استخراج بیت کوین؛ ورود ارزهای دیجیتال به حوزه پرداخت کشور ممنوع است

منبع: تسنیم
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با بیان اینکه استفاده از ارزهای دیجیتال جهان روا مانند بیت کوین در بحث پرداخت، معامله، خرید و فروش ممنوع است اظهار داشت اما استخراج آن فرآیندی کاملاً جداگانه است که می‌تواند به عنوان یک فعالیت مدنظر قرار گیرد.
 
ناصر حکیمی افزود: همان‌طور که انتشار اسکناس به‌عنوان ابزار پرداخت در انحصار بانک مرکزی است انتشار ارزهای دیجیتال که پشتوانه‌ای مانند طلا، فلزات گران‌بها و ارزهای دیجیتال جهان روا دارند در انحصار بانک مرکزی است یعنی همان‌طور که کسی در کشور نمی‌تواند اسکناس چاپ کند نمی‌تواند ارز دیجیتال با پشتوانه طلا، فلزات گران‌بها و ارزهای جهان روا منتشر کند.
 
وی اضافه کرد: البته این به معنی آن نیست که کل بحث ارزهای دیجیتال در انحصار بانک مرکزی است بلکه ارزهای دیجیتال کاربردهای بسیار گوناگونی دارد که یکی از این کاربردها استفاده به عنوان ابزار مالی در بازار سرمایه است.
 
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: آنچه مدنظر بانک مرکزی بوده و در بیانیه آمده است این است که انتشار و تولید ارزهای دیجیتال در بازار پولی و به عنوان ابزار پرداخت در انحصار بانک مرکزی است و در این باره دادن مجوز به غیر در برنامه بانک مرکزی نیست.
 
حکیمی گفت: ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، جهان رواست و در داخل کشور محدود نیست بلکه در خارج از کشور تولید می‌شود بعضی از این ارزهای دیجیتال ناشر دارد و برخی دیگر استخراج می‌شود بنابراین استخراج ارزهای دیجیتال با اینکه کسی آن را انتشار دهد متفاوت است.
 
وی افزود: آنچه که در بیانیه بانک مرکزی آمده این است که کسی در داخل کشور پدیده فناورانه را به بهانه پشتوانه منتشر نکند و در ازای مبلغ پولی نفروشد و به‌عنوان ابزار پرداختی مانند ریال استفاده نکند.
 
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: در احکام دیگر بیانیه بانک مرکزی نیز آمده که استفاده از سایر ارزهای دیجیتال جهان روا مانند بیت کوین در بحث پرداخت، معامله، خرید و فروش بر اساس مصوبه شورای عالی پول‌شویی ممنوع است.
 
حکیمی گفت: البته تأکید می‌کنم خرید و فروش و پرداخت با استفاده از ارزهای دیجیتالی که خاصیت پولی دارند با استخراج آن متفاوت است در واقع استخراج فرآیندی کاملاً جداگانه‌ای است که می‌تواند به‌عنوان یک فعالیت مدنظر قرار گیرد البته این موضوع با توجه به ابعاد فرا بخشی آن در دولت در حال بررسی است که بعد از جمع‌بندی در دولت، اطلاع رسانی خواهد شد.
 
وی با بیان اینکه فعالیت خرید و فروش ارزهای دیجیتال از طریق صرافی‌ها غیرقانونی است گفت: صرافی‌های غیرمجاز هم از دی ماه ۹۶ در این باره ممنوعیت دارند یعنی تمام صرافی‌ها و بانک‌ها مطابق مصوبه شورای عالی پول‌شویی از خرید و فروش ارزهای دیجیتال منع شدند البته تبلیغاتی که از خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها مشاهده می‌شود مربوط به سایت‌هایی است که به‌صورت غیرمجاز خرید و فروش ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین را انجام می‌دهند.
 
بانک مرکزی دو هفته قبل در بیانیه‌ای استخراج هرگونه ارز دیجیتال را در انحصار بانک مرکزی اعلام کرد.

​​