فناوری اطلاعات

جنگ تجاری ارزش سهام فناوری در چین را کاهش می‌دهد

منبع: پیوست
 
وضعیت شرکت‌های فناوری چین چندان امیدبخش نیست؛ فوربس در گزارشی اعلام کرده که بالا گرفتن جنگ تجاری بین این کشور با آمریکا باعث خواهد شد ارزش سهام فناوری‌ در چین در ماه‌های آتی، کاهش یابد.
 
 چین همیشه به عنوان خط مونتاژ جهانی شناخته شده؛ اما امروز هزینه‌های زیاد نیروی کار، اتوماسیون و جنگ تجاری این کشور و البته تمایل این کشور برای حرکت به سمت زنجیره ارزش، باعث شده تولید یدی به تاریخ بپیوندد. 
 
تولید در چین با مشکلاتی جدی مواجه است. شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) در حال کاهش است و این امر نشان می‌دهد که ابزارهای چینی در حال از دست دادن قدرت خود هستند. این ضعف علاوه بر افت تولید، بر شرکت‌ها فشار می‌آورد؛ شرکت‌هایی که دوره سختی را در زمان جنگ تجاری تجربه می‌کنند.  
 
ابهام در مورد مسیر رشد چین در دولت ترامپ و جنگ تجاری‌ای که بین این دو کشور راه افتاده، برای کشورهایی که متکی به چین هستند هم مشکل‌ساز شده است؛ کشورهایی مانند شیلی و برزیل به کالاهای صادراتی چین وابستگی بیشتری دارند. برخی مشتریان آمریکایی دنبال کشورهای تولیدکننده دیگری هستند و به نظر می‌رسد چین نتوانسته مشتریان جدید زیادی بیابد. 
 
به نظر برخی از تحلیلگران ادامه جنگ تجاری، باعث افت رشد تولید در چین خواهد شد؛ زیرا تعرفه‌های صادرات باعث شده تولیدکنندگان میزان کالاهای تولیدشده را کاهش دهند. وضعیت نامشخص تعرفه‌های آینده صادرات، باعث خواهد شد شاهد افت تولید در اقتصاد چین باشیم. 

​​