تلفن همراه

ادغام سومین و چهارمین اپراتور بزرگ آمریکا

منبع: نشریه الکترونیک ترند
 
پس از چندین تلاش نافرجام برای کسب رضایت وزارت دادگستری و رگولاتوری حوزه ارتباطات آمریکا جهت ادغام ۲۶ میلیارد دلاری Sprint در T-Moblie، به‌عنوان چهارمین و سومین اپراتور بزرگ آیالات متحده نهایتاً موافقت شد تا غولی جدید در بازار مخابرات آمریکا در رقابت با Verizon و AT&T شکل گیرد.
 
این موافقت پس‌ازآن صورت گرفت که پنج دادستان کل ایالتی با ۲ شرط تسریع راه‌اندازی اینترنت ۵G در تمام کشور و اطمینان از وجود حداقل چهار اپراتور اصلی برای از بین نرفتن رقابت، با یکی شدن این دو اپراتور موافقت کردند.
 
بر این اساس این دو اپراتور بر سر فروش Virgin Mobile و Boost Mobile و طرح‌های پیش‌پرداخت اسپرینت و برخی از دارایی‌های خاص آن با Dish Network یکی از بازیگران نهایی شدن این ادغام که قرار است به‌عنوان اپراتور چهارم وارد این عرصه شود به‌توافق رسیدند.
 
گفته می‌شود “دیش نتورک” شرکت ارائه‌دهنده خدمات تلویزیون ماهواره‌ای از سال‌ها قبل در حال آماده کردن زیرساخت‌های مخابراتی خود به ارزش ۳۰.۲ میلیارد دلار جهت ورود به جمع اپراتورهای ایالات متحده بوده است.
اسپرینت همچنین قصد دارد شبکه ۸۰۰ مگاهرتزی خود را تحت معامله‌ای ۳.۶ میلیارد دلاری در اختیار این اپراتور تازه تأسیس قرار دهد؛ معامله‌ای که در صورت عدم پرداخت مبلغ امکان لغو آن وجود خواهد داشت.
 
تی موبایل و اسپرینت ملزم شده‌اند بیش از ۲۰ هزار سایت سلولی و دکل مخابراتی خود را در اختیار دیش نتورک قرار دهند؛ این شرکت همچنین مجاز است تا زمان آماده شدن شبکه ۵G خود، با تکیه‌بر شبکه فعلی این دو اپراتور، تا ۷ سال به جذب مشترکین جدید بپردازد.
 
Sprint و T-Moblie در یک بیانیه خبری مشترک اعلام کردند که دیش نتورک قادر خواهد بود که اجاره تعدادی از سایت‌های سلولی و فروشگاه‌ها را که T-mobile جدید با آنها فسخ قرارداد کرده، به مدت ۵ سال در اختیار بگیرد و در ازای آن نزدیک به ۵ میلیارد دلار بابت دارایی‌هایی که دریافت می‌کند، به T-Mobile پرداخت کند که ۱٫۴ میلیارد دلار بابت کسب‌وکار پیش‌پرداخته و ۳٫۶ میلیارد بابت طیف فرکانسی اختصاص یافته.
 
موانع اصلی بر سر این ادغام حذف اپراتور چهارم، کاهش رقابت و افزایش قیمت خدمات برای مشتری و بیکار شدن صدها کارمند اعلام شده است اگرچه با ورود “دیش نتورک” به صحنه و پر کردن جای اسپرینت این مشکلات تا حد زیادی مرتفع خواهند شد.
 
هنوز مشخص نیست که دیش دقیقاً چه زمانی به بازار وارد خواهد شد؛ زیرا باید منتظر تکمیل مراحل ادغام تی-موبایل و اسپرینت بماند و بعد به دارایی‌های آزادشده، دسترسی پیدا کند. البته خود این شرکت گفته است که تا ژوئن سال ۲۰۲۳ میلادی، شبکه ۵G این شرکت با قابلیت ارائه خدمات به ۷۰% جمعیت آمریکا کامل خواهد شد.
 
پیش از این اعلام شده بود تعداد کاربران شرکت جدید پس از ادغام ۱۰۰ میلیون مشترک خواهد رسید، چیزی بیش از  ۹۵ میلیون مشترک AT&T و البته نزدیک به ۱۱۶ میلیون مشترک Verizon ورایزن.

​​