فناوری اطلاعات

آپارتاید به دنیای روبات ها رسید

منبع: روزنامه ایران
 
مطالعات آزمایشگاه فناوری نیوزیلند نشان می‌دهد که بیشتر مردم میان روبات‌های سفید و سیاه تفکیک قائل شده و برای روبات‌های سفید احترام بیشتری قائل هستند.
به‌گزارش «ایران آنلاین»، مطالعات انجام شده که اخیراً توسط دانشگاه کانتربری نیوزیلند منتشر و در اختیار عموم قرار گرفته، نشان می‌دهد که رنگ روبات‌ها تبدیل به کلیشه‌هایی اجتماعی شده‌اند که نوع رفتار یک انسان با روبات را تعیین می‌کند. به گفته محققان، تعصب در برابر روبات‌های سیاه پوست از تعصب ناشی از امریکایی آفریقایی تبار نشأت گرفته و در اندک زمانی در تعامل با روبات‌های رنگین پوست خود را نشان داده است.
این در حالی است که اغلب کاربران با روبات‌های شبیه به رنگ پوست خود بیشتر ارتباط برقرار کرده و اعتماد می‌کنند. به‌طور مثال کاربران سفید پوست ترجیح می‌دهند یک روبات سفید پوست را برای فرزند خود انتخاب کنند تا کار آموزش را با خیال راحت به آن بسپارند. در مقابل نیز کاربران سیاه پوست به روبات‌هایی با رنگی تیره بیشتر اعتماد می‌کنند.
 این موضوع نگرانی بسیاری از محققان نیوزیلندی را برانگیخته و همین امر نیز زمینه تغییر نگرش انسان‌ها نسبت به نژادپرستی و تعصب در دنیای روبات‌ها را کلید زده است. آنها در آزمایش‌های متعددی وجود تعصب در روبات‌های سیاه و تحسین نسبت به روبات‌های سفید پوست را به اثبات رسانده و خواستار تنوع نژادی در طراحی و ساخت روبات‌ها شدند.
گفتنی است که در حال حاضر بیشتر روبات‌ها با رنگی سفید طراحی و ساخته می‌شوند؛ همین امر نیز بر تعصب نژادی در دنیای روبات‌ها دامن می‌زند. محققان نیوزیلندی امیدوارند سازندگان روبات به این موضوع مهم توجه نشان داده و روبات‌ها را بدون تعصب نژادی طراحی کنند.
 

​​