تلفن همراه

هشدار چین به هند در مورد تحریم هواوی

منبع: خبرگزاری تسنیم
چین به هند اعلام کرد جلوی فعالیت هواوی را در هند نگیرد و هشدار داد این کار پیامدهایی برای شرکت‌های هندی که در چین فعالیت می کنند خواهد داشت.
 
 
به گزارش رویترز، چین به هند اعلام کرد جلوی فعالیت هواوی را در هند نگیرد و هشدار داد این کار پیامدهایی برای شرکت‌های هندی که در چین فعالیت می کنند خواهد داشت.
 
هند قرار است به طور آزمایشی شبکه نسل پنجم 5G را طی چند ماه آینده راه اندازی کند ولی هنوز مشخص نکرده از شرکت هواوی برای این کار دعوت خواهد کرد یا نه.
 
 هواوی، بزرگترین سازنده تجهیزات مخابراتی در جهان در مرکز یک درگیری ژئوپلیتیکی بین چین و آمریکا قرار دارد. دونالد ترامپ در ماه می به دلیل نگرانی های امنیتی این شرکت را در لیست سیاه قرار داد. آمریکا از متحدانش خواسته از تجهیزات هواوی استفاده نکنند و ادعا کرده چین از آنها برای جاسوسی استفاده می کند.
 
 دو منبع آگاه اعلام کردند سفیر هند در پکن در دهم جولای به وزارت خارجه چین فراخوانده شده تا نگرانی‌های چین را در مورد کمپین آمریکا برای دور نگه داشتن هواوی از زیرساخت های 5G بشنود.
 
 طی این جلسه مقامات چین گفتند اگر هند به خاطر فشار واشنگتن جلوی تجارت هواوی را بگیرد، چین تحریم های متقابلی اعمال خواهد کرد.
 
 وزارت امور خارجه چین اعلام کرد پکن امیدوار است هند تصمیم مستقلی در مورد 5G بگیرد.
 
هوا چان یینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت:« هواوی مدتهاست عملیات های زیادی را در هند اجرایی  می کند و باعث توسعه جامعه هند و اقتصاد این کشور شده است».
 
« در مورد مسئله موسسات هندی شرکت کننده در ایجاد تکنولوژی 5G در هند، ما امیدواریم طرف‌های هندی تصمیمی مستقل بگیرند و  یک فضای تجاری عادلانه و بدون تبعیض برای سرمایه گذاری و فعالیت موسسات چینی فراهم آورند تا باعث منفعت هر دو طرف شود».
 
 6 پیشنهاد برای ایجاد زیرساخت های فناوری 5G در هند ارائه شده است که هواوی یکی از آنهاست.  انتظار می رود شرکت هایی مانند اریکسون سوئد، نوکیای فنلاند و سامسونگ کره جنوبی در بین شرکت کنندگان باشند.

​​