تلفن همراه

رشد آسیایی‌ها در برابر افول آمریکایی‌ها

منبع: دنیای اقتصاد
سامسونگ در سه ماه دوم سال ۲۰۱۹ نیز همچنان جایگاه نخستین شرکت تولیدکننده و عرضه‌کننده موبایل را در جهان به خود اختصاص داد و برخلاف اپل، شاهد رشد قابل‌توجهی در میزان فروش گوشی‌های خود بود. دو شرکت هواوی و اپل با اختلاف نه چندان زیادی به ترتیب در جایگاه‌های دوم و سوم این فهرست رده‌بندی جای گرفته‌اند.
سامسونگ در سه ماه دوم سال ۲۰۱۹ میلادی، توانسته است ۳/ ۷۶ میلیون دستگاه در بازارهای جهانی به فروش برساند این در حالی است که میزان فروش آن در مدت مشابه سال ۲۰۱۸، ۵/ ۷۱ میلیون دستگاه بوده است. سامسونگ به این ترتیب سهم خود را از فروش گوشی‌های هوشمند در جهان از ۴/ ۲۰ درصد به ۳/ ۲۲ درصد رسانده است.
 
 
هواوی نیز که در رتبه دوم این فهرست رده‌بندی جای گرفته، توانسته است در دومین فصل سال جاری میلادی ۷/ ۵۸ میلیون دستگاه بفروشد در حالی که در مدت مشابه سال گذشته، ۲/ ۵۴ میلیون دستگاه روانه بازارهای جهانی کرده بود. در گزارش‌های اخیر اپل همواره در رتبه سوم شرکت‌های تولید‌کننده و عرضه‌کننده موبایل در جهان قرار گرفته است، اما فروش این غول تکنولوژی آمریکایی در این بازه زمانی از ۳/ ۴۱ میلیون دستگاه در سه ماه دوم ۲۰۱۸ به ۳۸ میلیون دستگاه در مدت مشابه سال جاری میلادی رسیده که این امر نشان‌دهنده افت و کاهش ۷درصدی سهم اپل در بازارهای جهانی است که از ۸/ ۱۱ به ۱/ ۱۱ درصد رسیده است.
 
 از دیگر شرکت‌های تولیدکننده پرفروش که موفق شده‌اند در میان پنج برند برتر و پرطرفدار جهان در فصل دوم ۲۰۱۹ جای بگیرند، می‌توان به شیائومی و اوپو اشاره کرد که به ترتیب با فروش ۳۲ میلیون و ۸/ ۲۹ میلیون دستگاه در جایگاه‌های چهارم و پنجم جای گرفته و سهمی معادل ۴/ ۹ و ۷/ ۸درصدی را به خود اختصاص داده‌اند.این در حالی است که میزان فروش شیائومی در دومین فصل ۲۰۱۸ نیز ۳۲ میلیون دستگاه بوده و می‌توان نتیجه‌گیری کرد که این شرکت چینی هیچ تغییری در سهم خود از بازارهای فروش ایجاد و تجربه نکرده است.سهم شرکت اوپو از فروش گوشی‌های هوشمند نیز از ۶/ ۸ درصد به ۷/ ۸ درصد رسیده است.  با اینکه مجموع فروش گوشی‌های هوشمند در بازارهای جهانی روندی کاهشی را تجربه کرده است اما سامسونگ و هوآوی در همین بازه زمانی موفق شده‌اند یک افزایش ۹/ ۱ و ۷/ ۱درصدی را برای خود به ثبت برسانند در حالی که بزرگ‌ترین رقیب آمریکایی آنها، اپل، با اینکه همچنان در رتبه سوم این جدول باقی مانده است، ریزش قابل‌توجهی را در میزان فروش گوشی‌های آی‌فون تجربه کرده است.
 
پیش‌تر نیز گزارش مالی سه ماه دوم سال جاری میلادی منتشر شده از سوی اپل نشان می‌داد که درآمدزایی اپل از فروش گوشی‌های هوشمند آی‌فون در این مدت ۹۹/ ۲۵ میلیارد دلار بوده، این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل، این رقم ۴۷/ ۲۹ میلیارد دلار ثبت شده بوده است. این به آن معناست که درآمدزایی اپل از فروش آی‌فون شاهد یک کاهش ۱۲درصدی در مقیاس سالانه بوده و حتی از پیش‌بینی‌های کارشناسان و تحلیلگران وال‌استریت نیز پایین‌تر آمده است. میزان فروش ال‌جی نیز در دومین فصل ۲۰۱۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل، از ۸/ ۹ میلیون به ۸ میلیون دستگاه رسیده است اما شرکت اچ‌ام‌دی گلوبال که عرضه‌کننده گوشی‌های برند نوکیاست، در سه ماه دوم ۲۰۱۸، ۸/ ۴میلیون دستگاه گوشی فروخته که در مدت مشابه سال جاری این رقم به ۴ میلیون دستگاه رسیده است.

​​