فناوری اطلاعات

سازمان فضایی ایران و ایمیدرو تفاهمنامه همکاری امضا می کنند

منبع: سازمان فضایی ایران
 
صبح امروز (۲۰ مرداد ۹۸) در نشست هم اندیشی معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران و رئیس هیات عامل ایمیدرو مقرر شد با تشکیل کمیته مشترک بین سازمان فضایی ایران و ایمیدرو، ظرفیت های دو طرف بررسی و سپس با تعیین یک مدل همکاری، در قالب یک تفاهمنامه به امضا برسد و در نهایت به قرارداد تبدیل شود.
 
 
 مرتضی براری، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران در این نشست ضمن تاکید بر توجه این سازمان به برنامه‌ریزی برای استفاده از ظرفیت های فضا و گسترش فناوری‌های فضایی در کشور با استفاده از دانش بومی گفت: ارائه خدمات در حوزه های مختلف همچون انرژی، کشاورزی، صنعت و معدن، محیط زیست و ... در شمار خدمات فناوری فضایی قرار دارد.
براری افزود: ظرفیت ارایه کل داده های سرزمینی با تمرکز بر شناسایی محدوده های دارای پتانسیل بالای مواد معدنی امکان پذیر است.
 
رئیس سازمان فضایی ایران اظهار کرد: در این راستا سازمان فضایی می تواند در کنار ایمیدرو، در توسعه امر اکتشاف موثر واقع شود.
 
وی ابرار امیدواری کرد، ارایه تصاویر ماهواره ای به صورت به روز و سریع به ایمیدرو مهیا است و با تامین این داده ها می توان به دستیابی اهداف حوزه معدن و صنایع معدنی سرعت بخشید.
 
 
 
همچنین در این نشست خداد غریب پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو بیان داشت: ظرفیت عظیم اکتشافی پیش رو فعالان این بخش است و در این زمینه با همکاری سازمان فضایی، برنامه پایش سرزمینی را آغاز خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه مدل همکاری بین این دو مجموعه، دسترسی به اطلاعات مرتبط با اکتشاف و استخراج محصولات معدنی را تسهیل خواهد کرد، گفت: تهیه نقشه های توپوگرافی برای دریافت اطلاعات خصوصیات فیزیکی محدوده ها، نقش مهمی در راهبری این حوزه دارد.
 
رئیس هیات عامل ایمیدرو ادامه داد: با توجه به اولویت های وزارت، صنعت، معدن و تجارت و ایمیدرو مبنی بر توسعه عملیات اکتشاف طی سال جاری، شناسایی نواحی با پتانسیل بالای مواد معدنی، برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 
وی افزود: در این زمینه تفاهم نامه و همچنین قرارداد همکاری بین ایمیدرو و سازمان فضایی ایران همسو با سیاست های مورد توجه بخش معدن و صنایع معدنی، طی ماه های آتی به امضا خواهد رسید.

​​