فناوری اطلاعات

قاضی روباتیک در دادگاه اینترنتی پکن

منبع: روزنامه ایران
شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید این روزها در پکن یک روبات، وظیفه قضاوت برخی پرونده‌ها را در دادگاه اینترنتی بر عهده گرفته است.
به‌ گزارش«ایران آنلاین»، این قاضی روباتیک در یک مرکز خدمات دادرسی آنلاین فعال شده و برای نخستین بار به کمک هوش مصنوعی کار بررسی پرونده‌ها را برعهده گرفته است. گفتنی است که تمامی مشخصات ظاهری این روبات از یک قاضی زن در یکی از دادگاه‌ها الگوبرداری شده است و می‌تواند حرف بزند و نظر خود را اعلام کند. البته باید گفت در حال حاضر این قاضی روباتیک که توانمندی‌هایش مبتنی بر فناوری، هوشمندسازی و تصویرسازی گفتار و کلمات است، تنها آرای قضات دیگر را در آخرین مرحله از دادرسی مورد واکاوی قرار داده و در پایان نظر خود را درباره رأی این قضات اعلام می‌کند.  در حال حاضر دادگاه اینترنتی پکن قصد دارد فناوری‌های نوین را برای ارائه خدمات عمومی مؤثرتر و گسترده‌تر به کار بگیرد. به گفته « ژانگ ون» رئیس دادگاه اینترنتی پکن، ادغام هوش مصنوعی و رایانش ابری با سیستم خدمات دادخواهی، این امکان را به مردم می‌دهد تا از مزایای نوآوری‌ها و فناوری‌های موجود در چین بهترین استفاده را ببرند و خدمات باکیفیت‌تر و دقیق تری را دریافت کنند.
 گفتنی است در اوایل سال‌جاری میلادی نیز هوش مصنوعی در یکی از دادگاه‌های بین‌المللی شانگهای مورد استفاده قرار گرفت. هوش مصنوعی در این دادگاه بنا به درخواست قاضی یا دادستان عمومی یا وکیل مدافع، تمامی مدارک مربوط به آن موضوع را بلافاصله آماده کرد و آن را روی یک صفحه نمایش به دیگران نشان داد.

​​