فناوری اطلاعات

ایجاد زیرساخت ارتباطی یا تجهیز و نوسازی مدارس؟

منبع: ایرنا
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با برگزاری یک نظرسنجی با هدف سنجش میزان آگاهی مخاطبان، از آن‌ها درخواست کرده اعلام کنند وظیفه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در موضوع هوشمندسازی مدارس، ایجاد زیرساخت ارتباطی، تجهیز و نوسازی مدارس و یا تولید محتواست.
 
وزیر ارتباطات در نمایشگاه الکامپ امسال که به مدت چهار روز از ۲۷ تا ۳۰ تیر در نمایشگاه بین‌المللی تهران برپا شد، تفاهم‌نامه‌ای جهت هوشمندسازی مدارس با سیدجواد حسینی، سرپرست وزارت آموزش و پرورش به امضا رساند.
 
محمدجواد آذری جهرمی با یادآوری اینکه در ماده ۶۹ برنامه ششم توسعه وزارت ارتباطات و آموزش و پرورش موظف شده‌اند در موضوع هوشمندسازی مدارس به خصوص در مناطق محروم گامی اساسی بردارند، قول داد تا پایان سال ۹۸، تمامی مدارس کشور شبکه ملی اطلاعات متصل شوند. 
 
وی با اشاره به این‌که موضوع دوم در این تفاهم‌نامه در لایه خدمات است، گفت: مدرسه‌ای هوشمند است که خدمات هوشمند در آن ارائه شود، مکانیزم حضور و غیاب و ارزیابی معلمان و دانش‌آموزان و همچنین مکانیزم نظارتی آموزش و پرورش بر سطوح تعلیم باید در فرایندها و اپلیکیشن‌ها مدیریت شود.
 
این صحبت‌ها باعث ایجاد سوالاتی در ذهن مردم شد، مبنی بر این که چطور قرار است مدرسه‌ای که هنوز در کپر برپا می‌شود، هوشمند شود، وزیر ارتباطات در این زمینه گفت: ارتباط تمامی مدارس ولو همان مدارس کپری را تا پایان سال برقرار می‌کنیم، این مساله می‌تواند برای نظام آموزشی متحول‌کننده باشد، البته بحث تجهیز مدارس هم صحبت درستی است اما نمی‌توانیم در این حوزه تا تجهیز مدارس دست روی دست بگذاریم.
 
حالا با گذشت نزدیک به یک ماه، وزارت ارتباطات با برگزاری یک نظرسنجی با هدف سنجش میزان آگاهی مخاطبان، از آن‌ها درخواست کرده به این سوال «وظیفه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در موضوع هوشمندسازی مدارس کدامیک از موارد زیر است؟» پاسخ دهند. ایجاد زیرساخت ارتباطی، تجهیز و نوسازی مدارس و تولید محتوا مواردی است که در این نظرسنجی آمده است.
 
هم‌وطنان برای شرکت در این نظرسنجی می‌توانند به سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به نشانی https://www.ict.gov.ir/ مراجعه کنند. 

​​