فناوری اطلاعات

هفتمین جشن روز آزادی نرم‌افزار برگزار می شود

منبع: خبرگزاری مهر
 
هفتمین جشن روز آزادی نرم‌افزار با مشارکت فرهنگسرای فناوری اطلاعات ۸ شهریورماه برگزار می‌شود.
 
به نقل از فرهنگسرای فناوری اطلاعات، این مراسم با رویکرد گرامیداشت فرهنگ و فلسفه آزادی نرم‌افزار ، ترویج و توسعه و به‌کارگیری نرم‌افزارهای آزاد بین کاربران برگزار می‌شود.
 
این رویداد به صورت غیر تخصصی برگزار می شود و علاقه مندان می‌توانند با شرکت در آن، اطلاعات خود را در زمینه نرم‌افزارهای آزاد افزایش دهند. همچنین بخشی برای آموزش کودکان نیز در نظر گرفته شده است.
 
طرفداران آزادی نرم‌افزار بر این عقیده هستند که نرم‌افزار و به طور کلی، همه برنامه‌هایی که کاربران از آن‌ها استفاده می‌کنند (از لپ‌تاپ و گوشی هوشند گرفته تا ابزارهای هوشمند دیگر مانند تلویزیون، ساعت و یخچال هوشمند و…) باید تحت کنترل کاربر باشند. به اعتقاد این افراد، داشتن کنترل روی برنامه‌ها فقط در صورتی محقق می‌شود که کاربر، حق بررسی دقیق این برنامه‌ها، رفع مشکلات و حتی افزودن قابلیت‌های سفارشی به آن را داشته باشد.
 
به اعتقاد طرفداران آزادی نرم‌افزار، توسعه و به کارگیری نرم‌افزارهای آزاد و متن باز، تنها راه ایمن و پایدار برای حفاظت از حریم شخصی و حفاظت از اطلاعات حیاتی کاربران در مقابل دست‌اندازی‌ها و جاسوسی شرکت‌های بزرگ در زمینه فناوری اطلاعات است. از نمونه‌های معروف نرم‌افزارهای آزاد می‌توان به سیستم‌عامل‌های گنو/لینوکس، اندروید، مرورگر فایرفاکس، برنامه پخش ویدئوی VLC، وردپرس و... اشاره کرد.
 
این مراسم در باغ کتاب تهران برگزار می شود.

​​