فناوری اطلاعات

خبر «لغو معافیت‌های گمرکی شرکت‌های دانش بنیان» تکذیب شد

منبع: ایرنا
 
 مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با صدور اطلاعیه‌ای خبر «لغو معافیت‌های گمرکی شرکت‌های دانش بنیان» که برخی از رسانه‌ها منتشر کرده بودند تکذیب کرد.
 
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در اطلاعیه این مرکز آمده است: معافیت گمرکی شرکت‌های دانش بنیان در ماده (۳) قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری‌ها و اختراعات به صراحت بیان شده است و این معافیت گمرکی زمانی لغو می‌شود که این ماده قانونی لغو شود که تاکنون چنین موضوعی اتفاق نیافتاده است و «لغو معافیت های گمرکی شرکت‌های دانش بنیان» تکذیب می شود.
 
در ادامه اطلاعیه مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تأکید شده است: معافیت گمرکی به شرکت‌های دانش بنیان بر اساس ماده (۳) قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، مصوبات شورایعالی لوم، تحقیقات و فناوری و ماده (۲۱) و (۲۲) آیین نامه اجرایی قانون که به تصویب هیات وزیران رسیده است و دستورالعمل اجرایی ماده (۲۲) آیین نامه اجرایی قانون که به امضای وزیر امور اقتصادی و دارایی و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رسیده است، عملی می‌شود و هیچ کدام از مقررات فوق الذکر تاکنون لغو نشده است.
 
این اطلاعیه با اشاره به ایراد دیوان عدالت اداری درباره یک شیوه نامه تأکید دارد: شیوه نامه‌ای که مورد ایراد دیوان عدالت اداری قرار گرفته است، شامل تصویب مزایا، تسهیلات و حمایت‌های جدید در زمینه معافیت‌های گمرکی نبوده است و صرفا به عنوان یک راهنما، به شرکت‌های متقاضی ارایه شده بود.
 
همچنین این اطلاعیه، با اشاره به همدلی همه دستگاه‌های اجرایی کشور در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان تصریح می‌کند: اکنون همگرایی خوبی بین دبیرخانه شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و گمرک جمهوری اسلامی ایران برای اجرای مقررات قانونی وجود دارد.
 
این مرکز در اطلاعیه خود اظهار می‌دارد: بررسی متون حقوقی و احکام دیوان عدالت اداری باید با دقت نظر بالایی انجام شود و از اصحاب رسانه درخواست می‌شود در این زمینه، بیشتر دقت کنند تا موجب برداشت نادرست نشود.
 
مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پایان اطلاعیه خود با اشاره به رشد کمی و کیفی شرکت‌های دانش بنیان تأکید می‌کند: خوشبختانه توسعه حمایت‌ها از شرکت‌های دانش بنیان، همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری و مدیران قوای سه گانه بوده است و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال توسعه این برنامه های حمایتی است و امیدآفرینی رسانه‌ها به عنوان پشتیبان این برنامه ها، ضروری است.

​​