تلفن همراه

رشد و شکوفایی اقتصادی با توسعه شبکه 5G !

منبع: ایسنا
 
کارشناسان برآورد و اعلام کرده‌اند که تکنولوژی شبکه نسل پنجم اینترنت همراه ۵G می‌تواند موجب رشد و شکوفایی اقتصاد چین شود.
 
 شرکت چینی هواوی یکی از بزرگترین شرکت‌های مخابراتی و اپراتورهای اینترنتی و ارتباطی در جهان است که در طول یک سال گذشته تحت‌تاثیر عوامل مختلفی همچون اتهام جاسوسی از اطلاعات کاربران آمریکایی و شنود از مقامات کاخ سفید با فشارهای مختلف و شدیدی از سوی دولت ترامپ، ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا و برخی دیگر از متحدانش مواجه شده است.
 
حالا به تازگی کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه فناوری برآورد و اعلام کرده‌اند که تلاش شرکت هواوی برای توسعه فناوری شبکه نسل پنجم اینترنت همراه ۵G قادر خواهد بود در مدت زمان سال های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۵ میلادی برای اقتصاد چین ۱۵.۲ تریلیون یوآن معادل ۲.۱ تریلیون دلار به ارمغان بیاورد.   
 
بر اساس گزارش وب سایت شینهوا، وانگ ژیکین، معاون ارشد آکادمی فناوری و ارتباطات تحت نظر وزارت ICT در چین در جریان برگزاری کنفرانس هوش مصنوعی در شانگهای ۲۰۱۹ خاطرنشان کرد که توسعه تکنولوژی های مربوط به اینترنت ۵G برای چین بسیار درآمدزا و سودآور خواهد بود و قادر است در طول مدت زمان پنج ساله منجر به رشد و شکوفایی اقتصادی صنعت فناوری و ارتباطات در این کشور شود. همچنین این می‌تواند موجب رشد صنعت اینترنت اشیا، بهداشت و درمان و همچنین فناوری و ارتباطات در چین شود.  
 
 از آنجا که اخبار نسل پنجم اینترنت در گوشه و کنار جهان منتشر شده و کاربران بسیاری نیز در انتظار اجرای آن هستند، کشورهای زیادی با همکاری بزرگترین اپراتورهای اینترنت و غول‌های تکنولوژی در جهان درصدد برقراری این نسل جدید از اینترنت‌اند.
 
در اوایل سال ۲۰۱۲ میلادی بود که اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) تحت نظر سازمان ملل برنامه‌ای را برای توسعه تیم ارتباطات بین‌المللی موبایلی (IMT) برای افق ۲۰۲۰ و فرای آن آغاز کرد. در نتیجه رسما یک مسابقه جهانی برای تعیین نسل پنجم شبکه موبایل شروع شد و از آن پس، شاهد رقابت تنگاتنگی میان اپراتورهای اینترنت و تلفن همراه در سراسر جهان هستیم که هر یک بدنبال برقراری و راه‌اندازی نسل جدید و پرسرعت اینترنت نسل پنجم در کشورهای مختلفی همچون کره جنوبی، ژاپن، چین، ایالات متحده آمریکا، استرالیا و غیره هستند و از توانایی‌ها و برنامه‌های خود در این زمینه رونمایی می‌کنند.
 
اپراتورها و غول‌های تکنولوژی بسیاری نیز در جهان وجود دارند که همگی به دنبال عرضه نخستین سرویس اینترنت با بهره‌گیری از فناوری نسل پنجم اینترنت ۵G هستند که از مهم‌ترین و بزرگترین آن‌ها می‌توان به نوکیا، هواوی، تی موبایل، اسپرینت، ورایزن، اریکسون و غیره اشاره کرد.

​​