تلفن همراه

با این گجت ساده مواد و وسایل بازیافتی را شناسایی کنید

منبع: آی تی ایران
 
یکی از چالش‌های همیشگی و مهم در چرخه بازیافت، سردرگمی در همان ابتدای کار است. تشخیص اینکه برخی از وسایل و مواد را می‌توان وارد سطل بازیافت کرد یا باید برای همیشه دور انداخت، همان ایراد اصلی در مرحله اول است. پس از اینکه مواد قابل بازیافت به کارخانه‌های بازیافت منتقل می‌شوند، شرکت مجبور است زمان طولانی را نیز همانجا صرف جدا کردن مواد قابل بازیافت از مواد غیرقابل بازیافت کند. حال به‌نظر می‌رسد یک شرکت بریتانیایی فکر بهتری به ذهنش رسیده و در حال آزمایش یک دیوایس ساده است که با نشانه گرفتن آن به سمت هر وسیله‌ای می‌تواند قابلیت بازیافت آن را تشخیص دهد. این دیوایس در اصل یک گجت تشخیص مواد بازیافتی هوشمند است.
 
 
 
این گجت که R.I.D نام دارد، با استفاده از تکنولوژی «طیف سنجی مادون قرمز» که یک نور نامرئی را بر روی سطح اشیاء می‌تاباند این کار را انجام می‌دهد. از آنجایی که مواد مختلف طول موج‌های متفاوتی از نور را به خودشان جذب می‌کنند، این دیوایس می‌تواند با استفاد از همین ویژگی آنها را قابل بازیافت یا غیرقابل بازیافت تشخیص دهد. «جک هندز» طراحی این گجت در شرکت «Cohda» می‌گوید که هر ماده یک هویت به خصوص دارد که با استفاده از این گجت ما می‌توانیم هویت هر یک از این مواد را تشخیص دهیم.
 
زمانی که این دیوایس را مقابل یک ظرف پلاستیکی بگیرید، گجت روشن می‌شود یا یک صدای به‌خصوص را پخش می‌کند تا از این طریق اعلام کند این شیء قابل بازیافت است یا خیر. طراحان این گجت می‌گویند که شهرداری‌ها می‌توانند این دیوایس را بین شهرورندان پخش کنند تا عمل تشخیص و جداسازی مواد بازیافتی با سرعت و دقت بالاتری انجام شود.
 
 
 
ساده و ارزان اما فعلا در حد کانسپت
این گجت از قیمت پایینی برخوردار است و برای استفاده از آن به هیچ اپلیکیشن خاص و یا دسترسی به اینترنت نیاز نیست. با اینکه طراحی این گجت فعلا در مرحله طرح مفهومی قرار دارد اما شرکت امیدوار است با همکاری دولت بتواند این ایده را به مرحله تولید برساند.

​​