فناوری اطلاعات

گوگل الگوریتم‌های جست‌وجو را تغییر می‌دهد

منبع: پیوست
 
 گوگل در حال تغییر الگوریتم‌های جست‌وجوی خود در زمینه اخبار است. گوگل در روز ۱۲ سپتامبر اعلام کرد که می‌خواهد در نتایج جست‌وجوهای خود، بر خبرنگاری «اصیل» تاکید کند. 
 
به گزارش شبکه رسانه‌ای و وب‌گاه ورج (Verge)‌ این شرکت برای این هدف، دستورالعمل‌های جدید خود را بین ده هزار نیروی انسانی توزیع کرده تا بازخورد خود را برای آموزش الگوریتم گوگل ارائه دهند. این مساله، اعتراض برخی را هم برانگیخته است؛ زیرا هیچ‌کس نمی‌داند این تغییرات دقیقا چه خواهد بود. تاکنون، برخی تغییرات اعمال‌ شده از سوی گوگل جزیی بوده‌اند، اما برخی دیگر آنقدر بزرگ بوده‌اند که مدل‌های تجاری صدها وب‌سایت را به طور بنیادین تغییر داده‌اند. 
 
بر اساس این تغییراتی که گوگل در نظر دارد در الگوریتم جست‌وجوی خود ایجاد کند، قابلیت دیدن مقاله‌هایی که به نظر گوگل «روایتی اصلی» هستند، افزایش خواهد یافت. گوگل در همین زمینه و در  پست وبلاگ خود گفته است که «هیچ تعریف یا استاندارد مطلقی در مورد خبرنویسی و گزارشگری وجود ندارد» و باید برای فهم چرخه حیات یک داستان یا خبر یا روایت همیشه تلاش کرد. در این میان، سوالی اساسی ایجاد می‌شود: آیا اصالت اهمیت بیشتری دارد یا صحت خبر؟
 
 پست وبلاگ گوگل سعی دارد برخی از دغدغه‌ها در این زمینه  پاسخ دهد؛ این شرکت می‌گوید نیروهای انسانی به اعتبار گزارش، رتبه خواهند داد و اطلاعاتی ارائه خواهد شد که قبلا در مقاله‌ای به آن اشاره نشده است. 
 
این تغییرات از جانب گوگل، در حال اجرا است و هنوز مشخص نیست چقدر این تغییرا جزیی هستند یا برعکس، دامنه وسیعی را در برخواهند گرفت. 

​​