تلفن همراه

پرداخت کرایه تاکسی‌های شهری و آنلاین با «کارپِی»

منبع: گروه بنگاه‌ها
شرکت تاکسی اینترنتی «کارپینو» سرویس جدیدی ارائه داده که کاربران می‌توانند از طریق کیف پول اینترنتی خود، کرایه تاکسی شهری را هم محاسبه کنند. به گزارش روابط عمومی کارپینو این سرویس جدید با همکاری «کارپینو» و شرکت پرداخت خرد «فون‌پی» آغاز شده و برای اولین بار است که در ایران زمینه اشتراک‌گذاری کیف پول میان یک اپلیکیشن تاکسی آنلاین و «پرداخت خرد» را فراهم می‌کند. ابتدا برای رفع مشکل پول خرد، اپ‌هایی در عرصه «پرداخت خرد» شروع به کار کردند که مسافران می‌توانستند با اسکن کیوآرکد کرایه را حساب کنند. هرچند به‌نظر می‌رسید مشکل پول خرد حل شده، ولی کم‌کم مساله جدیدی پیش آمد.
هر تاکسی با یکی از این شرکت‌های پرداخت خرد قرارداد داشت و تنها یک کیوآرکد در تاکسی نصب بود یا وجود چند کیوآرکد در تاکسی‌ها فضای شلوغی ایجاد می‌کرد. مسافران هم باید اپ‌های متعدد در گوشی خود نصب می‌کردند و از آن مهم‌تر همزمان چند کیف پول را شارژ نگه می‌داشتند. فراگیری تاکسی‌های اینترنتی هم سبب افزایش اپ‌ها و اضافه شدن شارژ کیف‌های پول جدید بود. دنیا شیوه جدیدی برای حل این مشکل پیدا کرد و آن همکاری تاکسی‌های اینترنتی و شرکت‌های پرداخت خرد برای تسویه کرایه تاکسی آنلاین و شهری است. این همکاری و سرویس جدید شیوه پرداخت کرایه را تسهیل کرد. اکنون برای اولین بار در ایران این سرویس با همکاری کارپینو و فون‌پی انجام و  «کارپی» متولد شده است. اما شیوه کار با کارپِی چگونه است؟ با ورود به اپلیکیشن کارپینو، گزینه‌ای با عنوان «پرداخت کرایه تاکسی شهر تهران» فعال است.
 
با کلیک روی این گزینه کیوآرکد تاکسی را می‌توان اسکن کرد. بعد از اسکن،‌ مشخصات راننده و کرایه مسیر نمایش داده می‌شود. با انتخاب تعداد مسافران، اپلیکیشن مبلغ نهایی کرایه را محاسبه و آن را از کیف پول کارپینو کم می‌کند.  به گزارش روابط عمومی کارپینو قرار است به زودی، دو امکان دیگر هم فراهم شود. امکان اول پرداخت کرایه تاکسی اینترنتی کارپینو از کیف پول فون پی است. یعنی دارندگان اپلیکیشن فون‌پی می‌توانند از درون اپ خود، کرایه تاکسی اینترنتی کارپینو را پرداخت کنند. دوم، امکان دریافت تاکسی اینترنتی کارپینو از طریق اپلیکیشن فون‌پی است. یعنی کاربران می‌توانند با اپِ فون‌پی تاکسی آنلاین بگیرند. چنین همکاری‌هایی در کشورهای مختلف دنیا به شدت رایج است و به خصوص در کشورهای جنوب شرقی آسیا این شیوه همکاری بسیار متداول است. استفاده از کیف پول تاکسی‌های اینترنتی برای سایر پرداخت‌های خرد همان دلیلی است که در برخی کشورها چون چین، مالزی و سنگاپور سبب محبوبیت بیشتر تاکسی‌های اینترنتی شده است.

​​