بازار سرمایه

میزان عرضه سهام آرامکو دو برابر می‌شود

منبع: ایسنا
 
عربستان سعودی سرگرم بررسی دو برابر کردن سهامی است که قصد دارد در برنامه عرضه اولیه عمومی سهام شرکت نفتی دولتی آرامکو به فروش برساند.
 
 روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه نوشت: خانواده سلطنتی سعودی و مشاورانش در حال بحث درباره عرضه حداکثر ۱۰ درصد از سهام شرکت نفت عربستان سعودی معروف به آرامکو هستند که دو برابر برنامه قبلی برای عرضه پنج درصد از سهام این شرکت خواهد بود.
 
در این بین دو منبع آگاه به رویترز اظهار کردند که حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی که به توقف بیش از نیمی از تولید نفت این کشور منجر شد، احتمالا به معنای آن خواهد بود که عربستان سعودی امسال سهام غول نفتی آرامکو را عرضه نخواهد کرد.
 
حملات به تاسیسات پالایش ابقیق و میدان نفتی خریص عربستان سعودی در ۱۴ سپتامبر سرمایه گذاران را مضطرب ساخته است آن هم درست زمانی که عربستان سعودی طرحهای عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو را تسریع کرده بود. تحلیلگران بر این باورند که تشدید ریسکهای امنیتی پس از این حملات و توانایی واقعی آرامکو برای احیای تولید از دست رفته، ممکن است ارزش سهام این شرکت را در چنین شرایطی تضعیف کند.
 
به گفته یکی از این منابع آگاه، علاوه بر احیای کامل تولید نفت، آرامکوی سعودی اکنون به اعتمادسازی در میان سرمایه گذاری احتمالی خود نیاز دارد.
 
عربستان سعودی مدعی است که تولید نفت این کشور تا پایان سپتامبر احیا خواهد شد.
 
پیش از این حملات، آرامکو اعلام کرده بود آماده است سهام خود را در بازارهای بین‌المللی علاوه بر بازار داخلی عرضه کند.
 
مدیران ارشد آرامکو تاکید کرده اند که تصمیم گیری درباره مکان عرضه سهام این شرکت بر عهده تنها سهامدار آن خواهد بود که دولت عربستان سعودی است.
 
حتی پس از حملات هوایی، امین ناصر، مدیرعامل شرکت آرامکو مدعی شد ما اعلام کرده‌ایم که آماده عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو پس از تصمیم گیری سهامدارمان هستیم.
 
بر اساس گزارش اویل پرایس، آرامکو پیش از این حملات اعلام کرده بود ممکن است سهام این شرکت را تا نوامبر سال ۲۰۱۹ در بازار داخلی عربستان سعودی عرضه کند. به نظر می‌رسد پس از حملات هوایی، سرمایه گذاران بین‌المللی و تحلیلگران ریسک اختلال عرضه را در ارزش گذاری و برند آرامکو لحاظ کرده‌اند.

​​