فناوری اطلاعات

بی‌توجهی دولت عامل رشد انحصار در بازار خدمات آنلاین است

منبع: پیوست
 
مدیرعامل هلدینگ کسب‌وکارهای نوین ایرانیان در دهمین رویداد فیناپ اعلام کرد که بابت انحصاری که گروه اسنپ در بازار آنلاین از جمله سفارش آنلاین غذا ایجاد کرده ۸۰ درصد این بازار به صورت ناعادلانه در اختیار این گروه قرار گرفته است. به گزارش پیوست،  علیرضا صادقیان بزرگترین عامل رشد انحصار در بازار خدمات آنلاین را عدم دخالت فعالانه دولت برای جلوگیری از ایجاد این انحصار می‌داند.
 
او در سخنرانی خود با توجه به تجربه‌ای که در این زمینه داشته‌اند گفت: «هلدینگ ما مجموعه استارتاپ‌های زیادی را در خود جای داده است. در طی دو سال گذشته مشکلاتی در حوزه انحصار داشتیم که باعث شد درباره این مساله تحقیق کنیم که چطور اقتصاد پویاتری داشته باشیم. انحصار نتیجه مفرط از اقتصاد آزاد است به همین دلیل اقتصادهای آزاد در اروپا و امریکا قوانین جامعی برای جلوگیری از این موضوع دارند.» او به  مضرات انحصار اشاره کرد و افزود: «ایجاد مانع برای ورود رقیب جدید، امکان تعیین قیمت برای بازار، دست یافتن به قیمت پایین‌تر به دلیل داشتن سایز بزرگ‌تر، عدم نیاز برای نوآوری، عدم نیاز برای دادن خدمات مناسب و عدم داشتن انتخاب برای تمامی ذینفعان از جمله مضرات انحصار در کسب و کارها است.»
 
صادقیان در ادامه با اعلام انحصاری که گروه اسنپ در بازار ارائه خدمات آنلاین ایجاد کرده است گفت: « دلایل مختلفی باعث شکل‌گیری این انحصار شده است که از جمله اصلی‌ترین این دلایل  سرمایه خارجی بزرگ، دسترسی به‌ دیتابیس بیش از ۲۵ میلیون کاربر و خوی انحصارطلبی شرکت آلمانی راکت اینترنت است که در هر کشوری که باشد این انحصار ایجاد می‌کند.»
 
او در ادامه به بخش دیگری از انحصار در ارائه خدمات آنلاین در حوزه سینما شاره کرد و توضیح داد:‌‌ «بخش دیگر انحصار در خرید‌وفروش آنلاین بلیت سینماست. ۱۰ سال است که سینما تیکت انحصار در این بخش را در اختیار دارد. دلیلش هم انحصار دولتی و فساد اداری است.»
 
به گفته صادقیان تا کنون سینما تیکت و هیچ سایت دیگری به جز سایتهای برخی سینماها نتوانسته به زیرساختهای دولتی فروش سینما که توسط پیمانکار سینما شهر( دارنده سینما تیکت) کنترل می‌شود، متصل شوند.
 
صادقیان در سخنرانی خود تاکید کرد که در کشور برای مقابله با انحصار گرایی بی‌قانونی  وجون ندارد چرا که قانون برای مقابله با انحصارگری وجود دارد اما به درستی اجرا نمی‌شود.

​​