فناوری اطلاعات

رییس سازمان فضایی ایران مطرح کرد: استفاده از فناوری فضایی جهت رونق اقتصادی و توسعه استان‌ها

منبع: سازمان فضایی ایران
 
 مرتضی براری معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فضایی ایران روز دوشنبه 8 مهرماه 1398 در ادامه سفر های استانی خود به خوزستان سفر و در نشست با استاندار و مدیران ارشد این استان شرکت کرد.
دکتر براری در ششمین سفر استانی خود که به استان خوزستان سفر کرده بود در نشست با استاندار و مدیران ارشد استان خوزستان با تاکید بر اهمیت استفاده از داده‌های ماهواره‌ای برای مدیریت بهینه منابع گفت: یکی از مهمترین دغدغه‌های ما در بخش فضایی استفاده از این فناوری در توسعه استان‌ها، رونق اقتصادی و توسعه اشتغال و کسب و کارهای این حوزه است.
رییس سازمان فضایی ایران گفت: امروزه فناوری فضایی در حوزه‌های مختلف مانند کشاورزی، مدیریت بلایا، محیط زیست و... کاربردهای فراوانی دارد و ما در تلاشیم تا با ترویج استفاده از این فناوری در کشور، علاوه بر کمک به مدیریت صحیح استان‌ها و حل چالش‌های آنها، بتوانیم بستر مناسب را برای ارائه خدمات فناوری فضایی توسط کسب و کارهای محلی فراهم کنیم.
معاون وزیر ارتباطات افزود: با توجه به اینکه استان خوزستان با وقوع انواع بلایای طبیعی مانند گردوغبار، آتش سوزی، سیل و... مواجه است و ریسک بالای این استان در حوزه بلایای طبیعی، یکی از اولویت‌های ما ارائه خدمات فناوری فضایی در حوزه بلایای طبیعی به این استان است تا بتوانیم در رفع این چالش‌ها در استان تاثیر گذار باشیم.
در این نشست نیز گزارشی از گزارشی از رخداد آتش‌سوزی‌ها در استان خوزستان که با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای پایش و رصد شده بود ارائه شد.
 
دکتر غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان در جلسه مدیران ارشد استان با ریاست سازمان فضایی ایران بر ضرورت استفاده بهینه از حوزه فناوری فضایی در بخش های مختلف تاکید کرد و گفت: داده‌های ماهواره‌ای هم در زمان بلایای طبیعی و هم در زمان های عادی مورد استفاده می گیرد و بهره‌گیری از این اطلاعات می تواند ما را در مدیریت بهینه و کارآمد کمک کند.
شریعتی افزود: برای مدیریت هوشمند استان باید اطلاعاتی به روز و دقیق در اختیار داشته باشیم که فناوری فضایی این مساله را محقق خواهد کرد.
استاندار خوزستان گفت: در زمان وقوع سیل این مساله تجربه شد و با اطلاعاتی که قبل از وقوع سیل سازمان فضایی در اختیار ما گذاشت و هم چنین گزارش‌های روزانه آنها توانستیم مدیریت هوشمندانه‌ای در زمان بحران داشته باشیم.
وی افزود: استفاده از این فناوری باید در تمام حوزه‌ها شکل بگیرد و تا با استفاده از آن مدیریت هوشمندانه‌ای بر روی منابع استان داشته باشیم.
 
 

​​