فناوری اطلاعات

ارزرمز و حمل و نقل عمومی از مالیات برارزش افزوده معاف می‌شوند

منبع: پیوست
 
ارزرمزها و حمل و نقل عمومی از مالیات بر ارزش افزوده معاف می‌شوند.
 
 معافیت از مالیات برارزش افزوده این دو بخش در فصل سوم لایحه مالیات بر ارزش افزوده پیش‌بینی شده است.
 
فصل سوم لایحه مالیات برارزش افزوده با عنوان «معافیت‌ها» در حالی امروز در مجلس (۹ مهرماه) بررسی شد که مالیات برای ارزرمزها و حمل و نقل عمومی درون شهری و برون‌شهری از  دغدغه فعالان این دو حوزه به شمار می‌آید.
 
در روزهای اخیر دستورالعمل نظارت بر چگونگی فعالیت ارائه‌دهندگان خدمات هوشمند مسافر از سوی وزارت کشور و صمت امضا و ابلاغ شد. یکی از موضوعات اختلاف برانگیز در این دستورالعمل پرداخت ۲ درصد یا یک و نیم درصد عوارض شهری است. مدیران شرکت‌های تاکسی اینترنتی معتقدند در زمانی که آنان موظف به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستند دیگر لزومی به پرداخت عوارض شهری ندارند حال در صورت تصویب این لایحه به نظر می‌رسد آنان از پرداخت مالیات برارزش افزوده معاف خواهند شد.
 
همچنین براساس بندهای ۷، ۹ و ۱۰ ماده ۹ این لایحه نسخه‌های کاغذی و الکترونیکی کتاب، روزنامه و مجله و نشریه، شمش طلا و انواع حواله‌های کاغذی یا الکترونیکی دارای پشتوانه صد درصد طلا و دارائی‌های غیر منقول و انواع حواله‌های کاغذی یا الکترونیکی مبتنی بر آنها از پرداخت عوارض و مالیات برارزش افزوده معاف خواهند شد.
 
براساس تبصره ۲ این ماده تولیدکنندگان و عرضه کنندگان کالاهای موضوع این بند مکلف هستند تا برچسب معافیت از مالیات بر ارزش افزوده را روی بسته‌بندی کالاهای مذکور درج کنند. سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است فهرست کالاها و خدمات معاف از مالیات را از طریق شیوه‌های مناسب از جمله درج در سامانه عملیات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور را به اطلاع عموم مردم برساند.
 
 سازمان امور مالیاتی کشور همچنین مکلف است تا امکان دریافت گزارش‌های مردمی مبنی بر دریافت مالیات توسط عرضه‌کنندگان کالاها و خدمات معاف از مالیات را از طریق سامانه عملیات الکترونیکی خود فراهم کند.
 
البته در زمان بررسی مواد ۹ تا ۱۲ این لایحه نمایندگان، منتقد برخی از معافیت‌های پیش‌بینی شده در این لایحه بودند از همین رو  با ۱۴۴ رای موافق، ۱۵ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۱۴ نماینده حاضر در مجلس این ۴ ماده برای بررسی بیشتر به کمیسیون اقتصادی ارجاع داده شد.
 
همچنین طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته در لایحه مالیات برارزش افزوده، مأخذ محاسبه مالیات فروش کالاها و خدمات، ارزش فروش مندرج در صورتحساب الکترونیکی است که توسط مودیان در سامانه مودیان صادر شده است.

​​