فناوری اطلاعات

تکمیل مدل کیفی "ناهید ۲" تا دو ماه آینده/استفاده از ظرفیت اپراتورها به جای بالن فضایی در اربعین

منبع: ایسنا
 
رییس پژوهشگاه فضایی ایران با بیان اینکه مدل مهندسی ماهواره "ناهید ۲" تا دو ماه آینده تکمیل می‌شود، گفت: ماهواره "پارس ۱" تا پایان سال به سازمان فضایی تحویل داده می‌شود.
 
دکتر حسین صمیمی در نشست خبری امروز به مناسبت هفته جهانی فضا، با تاکید بر اینکه همه فعالیت‌های ما منطبق بر نقشه راه است، افزود: ماهواره مخابراتی یکی از  برنامه‌های ما است که با ماهواره "ناهید ۱" شروع کردیم. 
 
وی با بیان اینکه این ماهواره در مدار ژئو قرار می‌گیرد، ادامه داد: این ماهواره یک ماهواره تحقیقاتی و یک بستر برای تست و ارزیابی سه فناوری ارتباطات باند KU، کنترل وضعیت و گسترش پنل‌های خورشیدی است.
 
صمیمی با بیان اینکه این سه فناوری در پژوهشگاه به صورت بومی توسعه یافته است، ادامه داد:  ماهواره "ناهید ۱" یک ماهواره مخابراتی و ادامه آن ماهواره "ناهید ۲" است.
 
رییس پژوهشگاه فضایی تصریح کرد: ماهواره "ناهید ۲" یک ماهواره عملیاتی با طول عمر دو سال و برخوردار از پیشرانش است و در سال آینده به سازمان فضایی تحویل داده می‌شود.
 
به گفته وی، مدل کیفی ماهواره "ناهید ۲" تا دو ماه آینده آماده خواهد شد.
 
وی توسعه ماهواره‌های سنجشی را از دیگر ماموریت‌های این پژوهشگاه نام برد که ماهواره سنجشی "پارس ۱" آغازگر این پروژه است.
 
صمیمی ماهواره "پارس ۱" را ماهواره‌ای با رزولوشن ۱۲ متر دانست و یادآور شد: این ماهواره فرایندهای اجرایی خود را طی می‌کند  و تا پایان سال تحویل سازمان خواهد شد.
 
وی همچنین در خصوص استفاده از بالن فضایی در اربعین با تاکید بر اینکه پژوهشگاه در این حوزه در سال جاری فعال نیست، گفت: دلیل آن افزایش ظرفیت‌های اپراتور در ایجاد ارتباطات است.
 
همکاری با پلیس مبارزه با مواد مخدر 
 
رییس پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به همکاری این پژوهشگاه با پلیس مبارزه با مواد مخدر  گفت: در این راستا تفاهم‌نامه‌ای در حوزه‌های تخصصی با این نهاد به امضا رسید.
 
وی راه‌اندازی مرکز سنجش از دور در این حوزه را از زمینه‌های همکاری با پلیس مبارزه با مواد مخدر ذکر کرد.

​​