فناوری اطلاعات

زیرساخت‌ها برای تغییر روند کاری پست فراهم می‌شود

منبع: ایرنا
 
شرکت ملی پست ایران ۱۴۲ سال قبل به اتحادیه جهانی پست پیوست، زمانی که تازه ۳۰ سال از ثبت این اتحادیه می‌گذشت و هنوز کشورهای زیادی به عضویت آن در نیامده بودند. معاون وزیر ارتباطات در شرکت ملی پست در سالگرد روز جهانی پست اعلام کرد در حال مهیا کردن زیرساخت‌های مناسب برای تغییر روند کاری پست و حرکت به سوی مدل‌های مدرن پست هستند.
 
ظهر روز چهارشنبه حسین نعمتی مدیرعامل شرکت ملی پست در نشست خبری به مناسبت روز جهانی پست گفت: امسال صد و پنجاهمین سال تاسیس اتحادیه جهانی پست است. اتحادیه‌ای که با حضور ۲۲ کشور شکل گرفت و در حال حاضر ۱۷۴ عضو دارد. ایران ۱۴۲ سال قبل به این اتحادیه پیوست.  
 
در حال حاضر روندکاری در پست به سمت مدرن شدن می‌رود و ما در یک سال گذشته تلاش کردیم تا بتوانیم در این مسیر قدم برداریم. زیرساخت‌های خوبی برای این کار مهیا شده است.  
 
وی اضافه کرد: یکی از سرویس‌هایی که فعال شده و اداره پست در آن عملکرد خوبی داشته، خرید و فروش اینترنتی است که ۱۴ درصد در آن رشد داشته‌ایم. مردم به این بستر اعتماد کرده‌اند و بسیاری از درخواست هایی که امروز در سطح جامعه وجود دارد از این بستر مهیا می‌شود.
 
معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: پرداخت الکترونیکی در اداره پست یکی از مسائلی است که به سرعت در حال پیگیری آن هستیم تا در ادارات پست و پیشخوان‌ها بیش از گذشته از پرداخت الکترونیکی استفاده کنیم.  
 
استفاده از توان جوان‌ها به شدت در رشد پست موثر بوده است. پارامتر بعدی استفاده از توان بانوان برای مسئولیت‌های دولتی است که بسیار مناسب است.
 
۱۴هزار نقطه تماس در سطح کشور وجود دارد، ۵ هزار مسیر مبادله پستی داریم.
 
وی افزود: در سال ۲۰۱۸ بر اساس شاخص‌های جهانی، رتبه کشور ایران در سطح دنیا ۴۸ و رتبه دوم در سطح منطقه به حساب می‌آید.
 
نعمتی در خصوص وضعیت کارت سوخت در دفاتر پستی گفت: این پروژه به ۴-۵ سال قبل برمی‌گردد که دولت سیاست استفاده از کارت‌های سوخت را در پیش گرفت. تا این که یک ماه گذشته بحث فعال سازی کارت های سوخت مطرح شد. اداره پست این کار را در دستور خود قرار داد و بیش از ۹ میلیون کارت سوخت توزیع شده و بالای ۹۰ درصد کارت های سوخت به مردم تحویل شده است و هنوز حدود ۹۰۰ هزار کارت سوخت در شبکه باقی مانده است.  
 
رئیس هیات مدیره شرکت ملی پست در خصوص همکاری با استارتاپ‌ها گفت: هم اکنون برخی ماموریت‌های ما عوض شده و در حال تغییر رویکرد هستیم. این تغییر رویکردها می‌تواند بستری را برای برای فعالیت استارتاپ‌ها ایجاد کند. ما بارها برای حضور استارتاپ‌ها فراخوان داده‌ایم و با توجه به برخی تشریفاتی که در کشور وجود دارد در صدد هستیم با رفع موارد تشریفاتی، شرایط همکاری را مهیا کنیم. از همین طریق برای چندمین مرتبه رسما اعلام می‌کنم که این آمادگی در اداره پست وجود دارد.
 
نعمتی در مورد وعده این شرکت برای فراهم کردن امکان خرید از سایت‌های ebay و آمازون گفت: در این مورد ٢ مانع داریم اول بحث پرداخت‌ها است و دوم بحث گمرک هم داریم. این موانع به دلیل تحریم‌ها ایجاد شده است. هم‌اکنون در حال مذاکره با گمرک هستیم تا تسهیلاتی فراهم کند و با شرکت‌های خارجی هم در حال مذاکره هستیم تا امکان خرید و فروش از سایت‌های خارجی فراهم شود.
 
او درباره همکاری با الوپیک و الوپست و همکاری با این استارتاپ افزود: این استارتاپ‌ها در سطح کشور راه اندازی شده و شاهد ترافیک پستی در سرویس جدید هستیم و در رونمایی ما هیچ انحصاری برای شرکت های فعال قائل نشدیم و آمادگی همکاری با تمام شرکت‌هایی که تمایل دارند، وجود دارد.  
 
نعمتی در خصوص برنامه‌هایی که برای توسعه شرکت ملی پست دارند، گفت: سرویس اصلی ما توزیع است و در کنار آن پروژه غرامت را نهادینه کردیم تا اگر کسی نامه‌اش دیر به مقصد رسید، بتواند شکایت کند و به حقش برسد.
 
او با اشاره به این که شرکت پست در سال‌های گذشته زیان‌ده بوده است، گفت: ۲۰ درصد درآمد سالیانه زیان انباشته داشته‌ایم.  
 
 
 
 

​​