فناوری اطلاعات

پژوهشگاه های دولتی بستری برای پژوهش استارتاپ ها باشند

منبع: پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات
 
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه از پژوهش ها در بخش دولتی محصول فناورانه بیرون نمی آید، گفت: پژوهشگاه های دولتی باید بستری برای توسعه بخش خصوصی و استارتاپ ها در حوزه پژوهش باشند.
 
سورنا ستاری روز پنجشنبه در آیین افتتاحیه دوازدهمین جشنواره فناوری نانو در نمایشگاه بین المللی تهران افزود: در حال حاضر ما از پژوهشگاه‌ها نمی‌توانیم انتظار خروج محصولات فناورانه را داشته باشیم؛ با پول دولتی پژوهش و محصول تولید نمی‌شود، محصول نتیجه فعالیت بخش خصوصی است.
 
وی بیان کرد: علوم جدید مثل نانو و بیوتکنولوژی هزینه ها را پایین می آورند، پژوهشگاه نیرو و وزارت نیرو برخلاف سایر پژوهشگاه های دولتی از پژوهش استارتاپ ها حمایت کرده و به عنوان همکار در پژوهش بخش خصوصی و استارتاپ ها کمک می کنند. باید وزارتخانه‌ها از این الگو تبعیت کنند.
 
ستاری ادامه داد: اگر تلاش داریم تا از فعالیت‌های پژوهشی محصولی خارج کنیم، باید تولید این محصول بر اساس سرمایه‌ گذاری‌های بخش خصوصی باشد. 
 
وی با بیان اینکه با پول دولت نمی‌توان محصول پژوهشی تحویل جامعه داد، خاطر نشان کرد: اگر بستر ورود سرمایه‌ گذاری بخش خصوصی به امر پژوهش ایجاد شود، قادر خواهیم بود تا محصولات زیادی را به بازار عرضه کنیم.
 
ستاری بیان کرد: امیدواریم که سایر وزارتخانه‌ها از الگوی پژوهشگاه نیرو برای توسعه فناوری تبعیت کنند. تا چرخه تجاری‌سازی عمل نکند، ما قادر نخواهیم بود در حوزه مقاله توسعه پیدا کنیم. 
 
وی با تاکید بر اینکه با پول دولت نمی‌توان مقاله تولید کرد، ادامه داد: برای ارتقا در این بخش نیازمند سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی در امر پژوهش هستیم.

​​