فناوری اطلاعات

رقابت مابین پردازنده‌های Intel و AMD

منبع: شهر سخت افزار
 
 
چندی پیش، اینتل تاریخ عرضه پردازنده‌های نسل دهم Core X خود با نام Cascade Lake X را اعلام کرد؛ این شرکت طبق وعده‌های پیشین خود، قصد داشت تا پردازنده‌های Cascade Lake X را در هفته آینده وارد بازار کند. اما عرضه آنها به دلایل نامعلوم تغییر کرده و کمی به تعویق افتاد. با این وجود حالا می دانیم که زمان عرضه این پلتفرم قدرتمند بسیار نزدیک است. به یک پردازنده رندرینگ قدرتمند نیاز دارید؟
 
برجسته‌ترین ویژگی پردازنده‌های Cascade Lake X، نصف شدن قیمت به ازای هسته‌ها، به نسبت نسل پیشین است. این شرکت برای رقابت با پردازنده‌های Ryzen Threadripper قیمت پردازنده‌های نسل دهم Core X را کاهش داده و حالا این رقابت به نفع کاربران تمام شده است.
 
در ماه گذشته، اینتل اسلایدی را منتشر کرد که در بالای آن، تاریخ عرضه پردازنده‌های Cascade Lake X ماه آینده عنوان شده بود. با این وجود هیچ تاریخ دقیقی برای عرضه آنها از سوی این شرکت اعلام نشده بود. حال PCDIY به طور رسمی فاش کرده است که این پردازنده‌ها در تاریخ 25 نوامبر، یعنی کمتر از یک ماه دیگر وارد بازار خواهند شد.
 
احتمالاً دلیل تغییر در تاریخ عرضه، تغییراتی بوده است که به بخش‌های فنی بازمی گردد. اما احتمال دومی هم وجود دارد؛ احتمالاً اینتل منتظر عرضه و یا دریافت اطلاعات بیشتر از پردازنده‌های Threadripper 3000 بوده است. پیش بینی می‌شود که پردازنده‌های Threadripper 3000 هم در همین ماه وارد بازارهای جهانی شده و یا دست کم به طور رسمی معرفی شوند. احتمالاً پردازنده‌های نسل دهم Core-X با پرچمداری یک پردازنده 18 هسته‌ای معرفی می‌شوند.

​​