فناوری اطلاعات

استقرار سامانه جامع بانک سپه آغاز می‌شود

منبع: پیوست
 
استقرار سامانه جامع بانکی داتین با نام «امید سپه» به زودی در بانک سپه  آغاز می‌شود.
 هم‌اکنون شرکت داتین در حال بومی‌سازی سامانه جامع بانکی داتین برای استقرار در این بانک است.
 
مدیرعامل داتین با تایید این خبر گفت: «‌زمان استفاده و بهره‌برداری از سامانه توسط کارفرما و مبتنی بر سیاست‌های آنها تعیین خواهد شد.»
محمد نژاد صداقت افزود: «ما برای پیاده‌سازی کامل سامانه یکپارچه بانکی در سپه سناریوهای مختلفی را به کارفرمای خود پیشنهاد داده‌ایم و آنان باید از بین آنها نحوه مهاجرت به سامانه یکپارچه بانکی امید را انتخاب کنند.» او اعلام کرد که انتقال داده‌های بانک سپه به سامانه جدید آغاز شده است.
 
 
 
انتقال داده‌های بانک سپه با توجه به سابقه آن بانک، یکی از طولانی‌ترین پروسه‌های اجرایی پروژه‌ به شمار می‌آید. پیش از این مدیر امور فناوری اطلاعات سابق بانک سپه اعلام کرده بود که انتقال اطلاعات تقریبا از دی‌ماه آغاز می‌شود و طول اجرای این پروژه ۹ ماه خوهد بود.
 
نژاد صداقت با اشاره به اینکه این پروژه موجب شد تا سامانه یکپارچه‌ بانکی داتین ارتقا پیدا کند، گفت: «یکی از نکات قابل توجه در بانک‌های بزرگ، مقیاس‌پذیری (Scalability) سامانه بانکی است. تا پیش از این پروژه با توجه به نوع مشتریان داتین، سامانه یکپارچه این شرکت نیازهای مشتریانمان را پاسخ می‌داد و اگر در یک دوره زمانی مانند روزهای پایانی سال مشکلی پیش می‌آمد آن مشکلات به‌صورت مقطعی رفع می‌شد. اما در این پروژه ارتقای سامانه‌های فعلی از منظر قابلیت‌های غیرکارکردی ضروری بود.»
 
او ادامه داد: «از نسخه جدید سامانه یکپارچه بانکی داتین تمامی مشتریان این شرکت بهره می‌برند از همین رو پیش‌بینی می‌کنیم مشتریان ما در سال آینده از مزایای آن منتفع شوند.»
 
پیاده سازی سامانه یکپارچه بانکی داتین از ۲۸ فرودین ماه سال ۹۸ به‌صورت رسمی در بانک سپه آغاز شد؛ طبق قرارداد مابین داتین و بانک سپه این پروژه قرار است طی یک دوره زمانی سه ساله در شعب بانک سپه پیاده‌سازی شود. طبق این قرارداد، پیاده‌سازی سامانه یکپارچه بانکی داتین در شعب بانک سپه در یک دوره زمانی ۱۸ ماهه صورت خواهد گرفت و پس از آن در ۱۸ ماه باقی مانده نیز پشتیبانی از این سرویس آغاز می‌شود.
 
نژاد صداقت با اشاره به چالش‌های پیش‌روی شرکت داتین برای اجرای پروژه به پیوست گفت: «بانک سپه بانکی با سابقه حدوداً ۱۰۰ ساله در صنعت بانکداری کشور است و بسیاری از سامانه‌های فعلی از سوی همکاران خود بانک پیاده‌سازی و اجرا شده است. از همین رو ما برای اجرای هر بخش از پروژه نیازمند مستندسازی دقیق بودیم که توسط تیم حرفه‌ای و متخصص بانک مورد ارزیابی قرار می‌گرفت.»
 
او اعلام کرد: «در شرایط فعلی درگیر اجرای پروژه در بانک‌های ادغامی نیستند و پس از به اتمام رسیدن پروژه، بانک در مورد آن تصمیم‌گیری خواهد کرد.»

​​