لبه تکنولوژی

ابداع موشواره انگشتی

منبع: ایرنا
 
دانشمندان کامپیوتر دانشگاه واترلو، یک ابزار پوشیدنی ساختند که به کاربر امکان می‌دهد تا با حرکت بند انگشت‌های خود اطلاعات دلخواه را به کامپیوتر وارد کند.  
 
به گزارش پایگاه اینترنتی «فیز»، این دستگاه که از برچسب‌های شناسایی رادیویی (RFID) برای تشخیص تماس بند انگشت‌ها استفاده می‌کند، تیپ تپ (Tip-Tap) نام دارد، ارزان است و برای کار به باطری نیازی ندارد.
 
اضافه کردن تیپ‌تپ به دستکش‌های یکبار مصرف جراحی، امکان دسترسی جراحان را به نمودارهای برنامه‌ریزی پیش از جراحی در داخل اتاق عمل فراهم می‌کند.  
 
دانیل وُگل (Daniel Vogel) از اساتید دانشگاه واترلو می‌گوید: «یکی از کارکردهای بالقوه این دستگاه در اتاق عمل است. چیزی که در استفاده از برنامه‌ریزی‌های دیجیتال پیش از جراحی اتفاق می‌افتد این است که معمولا یک دستیار مسؤولیت هدایت کامپیوتر و انتقال اطلاعات به جراح را برعهده می‌گیرد، اما این کار کُند و دشوار است. اگر هم جراحان تصمیم بگیرند تا با استفاده از یک صفحه لمسی یا موشواره هدایت کامپیوتر را شخصا برعهده بگیرند، مشکل ساز است زیرا این کار به گندزدایی‌های دائم نیاز خواهد داشت و استفاده از جایگزین‌های موجود نیز می‌تواند بسیار خسته کننده باشد. اگر تیپ تپ در دستکش‌های جراحی تعبیه شود، جراحان می‌توانند شخصا از همان جایی که هستند کامپیوتر را هدایت کنند بدون این که فعالیت‌هایی دیگری چون برداشتن چاقوی جراحی، تحت تاثیر قرار گیرند.»

​​