تلفن همراه

سه خبر ICT که امروز باید می‌دانستید

اجرای اجباری فرآیند ارسال رمز یکبار مصرف به شماره های قدیمی فرد در هنگام ثبت نام سیم کارت جدید خبری بود که امروز رسما از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام شد.  هشدار سامانه همتا (رجیستری) در خصوص پیامک های کلاهبرداری با نام همتا خبر دیگری بود که امروز در حوزه فناوری اطلاعات کشور منتشر شد.

top 3 news - 1.jpg

ثبت‌نام سیمکارت جدید بدون رمز یکبار مصرف اپراتوری غیرممکن شد

مدیرکل حفاظت از حقوق مصرف‌کننده رگولاتوری گفت از این پس اپراتورها ملزم هستند در هنگام خرید یا فعال‌سازی سیم‌کارت با روش ارسال رمز یکبار مصرف (OTP) برای احراز هویت صحیح مشترکان اقدام کنند.
به گفته وی در این روش در هنگام خرید سیم‌کارت، یک کد یکبار مصرف به انتخاب مشترک، به یکی از سیم‌کارت‌های دیگری که به نام وی در شبکه اپراتورها ثبت شده، ارسال می‌شود و ادامه فرایند خرید و فعال‌سازی سیم‌کارت جدید با وارد کردن کد یکبار مصرف ارسال شده امکانپذیر است.
قره‌داغی درباره نحوه احراز هویت کاربرانی که برای اولین بار سیم‌کارت خریداری می کنند، نیز گفت: اگر کاربر سیم‌کارتی از قبل نداشته باشد باید برای خرید سیم‌کارت به یکی از دفاتر فروش منتخب اپراتورها مراجعه کند.
 
فراگیری کلاهبرداری به نام همتا
 
سامانه همتا با تاکید بر رایگان بودن تمامی مراحل ثبت نام رجیستری موبایل، نسبت به ترفند جدید کلاهبرداران هشدار داد.
ارسال پیامک‌ به برخی از کاربران و درخواست واریز وجه به بهانه افزایش نرخ تعرفه گمرکی و جلوگیری از غیرفعال شدن تلفن همراه، ترفند جدید سودجویان برای کلاهبرداری اینترنتی است. در این روش جدید، کلاهبرداران در پوشش طرح رجیستری تلفن همراه، اطلاعات حساب بانکی افراد را به دست آورده و به آن دستبرد می‌زنند.
در اطلاعیه سامانه همتا به کلیه کاربران توصیه شده است که در صورت ملاحظه چنین مواردی در اسرع وقت مراتب را از طریق درگاه گزارش مردمی پلیس فتا به آدرس«cyberpolice.ir » گزارش کنند.
 
۵ تهدید امنیت فضای سایبری در سال ۲۰۲۰
 
مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای ۵ پیش‌بینی از امنیت فضای سایبری برای سال ۲۰۲۰ و چالش‌های پیش‌روی آن را منتشر کرد.
در یک چشم انداز کلی، تهدیدات به طور مداوم در حال تغییر و تحول است، دیگر وصله کردن رخنه‌ها و یا انجام به‌روزرسانی‌ها در مقابل تهدیدات دیروز، کافی نیست. سال جدیدی پیش روی ما است و همراه آن تهدیدهای جدیدی، به ویژه در دنیای امنیت سایبری، در انتظار ما است.
برای دیدن این مقاله اینجا را کلیک کنید.

​​