فناوری اطلاعات

آذری جهرمی: ضرورت تحول بانکداری نوین برای حرکت به سوی اقتصاد هوشمند دیجیتال

منبع: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پیام تبریک بیست و چهارمین سال تاسیس پست بانک به مدیران این بانک توصیه کرد با حمایت همه جانبه از نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور، تحول بانکداری نوین در قالب بانکداری دیجیتال برای حرکت به سوی اقتصاد هوشمند دیجیتال را سرلوحه کار قرار دهند.
محمد جواد آذری جهرمی به مناسبت آغاز بیست و چهارمین سال فعالیت پست بانک ایران، پیامی را منتشر کرد.
 
متن کامل پیام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به شرح زیر است:
 
اقتصاد کشور بانک محور است و پست بانک ایران به عنوان بانک توسعه ای و تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و بزرگترین تامین کننده مالی خرد در حوزه روستا و نقاط کم برخوردار، در ۲۳ سال گذشته کوشیده تا در تهیه و توسعه زیرساخت های مالی و بانکی در بخش روستایی نقشی محوری ایفا کند و در سال‌های اخیر نیز همواره به عنوان حامی اصلی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح بوده است.
 
تغییر رویکرد و تمرکز این بانک در حوزه فناوری اطلاعات، باعث گسترش خدمت رسانی در این بخش شده است. همراهی با روند رو به رشد کشور در حوزه استارت آپ‌ها و فعالیت‌های نوآورانه و رشد تعداد شرکت های نوپا و فین‌تک‌ها، نشان دهنده عزم راسخ و تغییر رویکرد و نگرش به حوزه نوآوری و فناوری این بانک است. تحولات اخیر در زمینه گشایش صندوق‌های خطرپذیر، شتاب دهنده ها و ... ، نقطه شروعی برای تنوع در تامین مالی شرکت‌ها به ویژه استارت آپ هاست و شرایط موجود در همکاری بانک‌ها و فعالان این حوزه می تواند شرایط را برای مشارکت و رشد اقتصادی و افزایش سهم اقتصاد دیجیتال فراهم کند.
 
پست بانک ایران به عنوان بانک تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ICT، در سال‌های اخیر تلاش مضاعفی برای ایفای نقش در این حوزه داشته و ایجاد شعبه نوآوری در مکان استارت آپ ها و کارخانه نوآوری، به منزله سیاست گذاری در این بخش بوده و بیانگر حرکت نوینی به سمت تحولات نوین است.
 
 لازم است سیاست‌های این بانک در چارچوب مدیریت شفاف شیشه ای، حمایت همه جانبه از نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور را تقویت کرده و تحول بانکداری نوین در قالب بانکداری دیجیتال برای حرکت به سوی اقتصاد هوشمند دیجیتال را سرلوحه کار قرار دهد و با ارتقای شاخص‌های ارزیابی بانکی، خدمات نوین مالی و بانکی را در نقاط کم برخوردار و روستایی توسعه داده و شکاف خدمات مالی و بانکی در حوزه شهر و روستا را کاهش دهد. انتظار دارد پست بانک ایران، توسعه زیرساخت پیام‌رسان بین شعب مبتنی بر فناوری بلاک چین را عملیاتی نموده و بحث مطالعه رمز ارزها را به طور جدی در برنامه‌های عملیاتی خود قرار دهد. فرارسیدن اول دی ماه، سالروز تاسیس و آغاز بیست و چهار سال فعالیت پست بانک ایران را گرامی داشته و به تمامی همکاران خدوم و زحمتکش و همچنین مشتریان و سهامداران آن تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم در سایه عنایت حضرت حق تعالی همواره گام‌های موثری را در استمرار روند خدمت‌رسانی به مردم عزیز به ویژه روستاییان و مناطق محروم بردارند.

​​