فناوری اطلاعات

کارت گرافیک AMD Radeon RX 5600 XT لو رفت

منبع: سخت افزار
 
سخت افزار/ Igor مشهور از Igor's Lab وجود کارت گرافیک AMD Radeon RX 5600 XT را تایید کرده و حدس زده که معرفی این کارت ممکن است در ژانویه 2020 (در زمان CES) صورت پذیرد و البته برخی مشخصات کارت را که از منابع خود بدست آورده، منتشر کرده است.
 
AMD Radeon RX 5600 XT اولین کارت 6 گیگابایت Navi خواهد بود که به نظر می‌رسد تقریبا سه چهارم چیپ Navi 10 را (از نظر مشخصات) شامل می‌شود. Igor جایگاه خود را به دلیل افشاگری‌های خود درباره کارت گرافیک بدست آورده و دلیلی نمی‌بینیم که به حرف‌های او شک کنیم.
 
اولین نکته‌ای که نیاز دارید بدانید اینجاست که Radeon RX 5600 XT قرار است اولین کارت 6 گیگابایتی AMD در خانواده Navi باشد. این یعنی شاهد گذرگاهی 192 بیتی خواهیم بود (که می‌تواند روی کاغذ تا 12 گیگابایت حافظه را پشتیبانی کند). با توجه به منابع Igor آسان‌ترین راه برای نشان دادن مشخصات این کارت، تقلیل یک چیپ Navi 10 تا یک چهارم است. از آنجایی که یک Navi 10 die حدود 2560 پردازنده جریانی در اختیار دارد این پردازنده گرافیکی نیز 1920 پردازنده جریانی را در خود جای خواهد داد. این هسته‌ها در کنار 120 واحد بافت، 48 ROP و 3 مگابایت حافظه کش سطح دو قرار خواهند گرفت. در نتیجه می‌توانیم انتظار داشته باشیم که تا 75 درصد عملکرد یک RX 5700 XT را از آن شاهد باشیم (در صورت یکسان بودن فرکانس‌ها).
 
Igor همچنین مشخص کرده که Radeon RX 5500 XT بخاطر قیمت گذاری فروش خوبی را تجربه نمی‌کند و Radeon RX 5600 XT می‌تواند این فاصله قیمتی و عملکردی را کاهش دهد. در این مشخصات، گرافیک جدید کمک می‌کند تا جای خالی مدل‌های Polaris که به پایان عمر خود رسیده‌اند پُر شده و همچنین بتواند به نوعی جایگزینی برای نمونه‌های Vega 56 باشد. با توجه به فناوری ساخت 7 نانومتری این کارت می‌تواند فرکانس بالایی را در اختیار کاربران قرار دهد و عملکرد محاسباتی خوبی را نیز ارائه دهد.
 
Igor همچنین درباره این موضوع که احتمالا AMD تصمیم خواهد گرفت تا هسته‌های اضافی را به شکل سخت افزاری غیر فعال کند زیرا برخی تولید کنندگان ممکن است اوضاع را بدست گرفته و مانند قدیم که گرافیک‌های AMD را آنلاک می‌کردند تا به نمونه‌های قدرتمندتری تبدیل شوند، عمل کنند (این امر عموما به دلیل غیر فعال سازی هسته‌های اضافی با روش‌های غیر مطمئن توسط AMD امکان پذیر می‌شد). انتظار می‌رود که این گرافیک‌ها در هفته سوم 2020 عرضه شوند. تولید کنندگانی مانند گیگابایت و ایسوس احتمالا اولین کمپانی‌هایی باشند که این کارت را منتشر می‌کنند و البته که همین حالا نیز در فضای اینترنت برخی از کارت‌های گیگابایت را مشاهده کرده‌ایم.

​​