سه خبر امروز که باید می‌دانستید

مذاکره برای بورسی شدن پهنای باند اینترنت
 
مدیرعامل بورس کالا از مذاکره بین بورس کالا و وزارت ارتباطات برای بورسی شدن پهنای باند اینترنت خبر داد.
حامد سلطانی‌نژاد با اشاره به مذاکرات اولیه با وزارت ارتباطات، اظهار کرد: در حوزه معاملات پهنای باند اینترنت مذاکرات اولیه ای با وزارت ارتباطات داشتیم که هنوز موفق نبوده است. محور مذاکرات این بود که اگر قرار است پهنای باند واگذار شود در یک قالبی به بورس کالا بیاید و از این طریق واگذار شود.
وی ادامه داد: این طرح از سوی بورس کالا ارائه شد اما دوستان ارتباطات و زیرساخت مدل ما را نپذیرفته اند اما رایزنی با آن‌ها ادامه دارد. آن‌ها ملاحظاتی دارند و بر این باورند که تعداد عرضه کننده این حوزه محدود است و بازاری نیست که مردم درگیر آن شوند. درحالی که عقیده بورس کالا این است که چرا پهنای باند را عده خاصی به شکل محدودی عرضه کنند و عده خاصی هم بخرند؟
 
 
 
دامنه اینترنتی آپارات به دلیل تحریم‌های فناوری از کار افتاد
 
سرویس اشتراک‌گذاری ویدیو آپارات از دقایقی پیش به دلیل از کار افتادن دامنه اینترنتی از دسترس خارج شده و به گفته‌ مدیرعامل آپارات، علت این اتفاق تحریم‌های بین‌المللی است.
 شرکت خدمات دهنده دامنه اینترنتی آپارات enom است که میزبانی دامنه بسیاری از سایتهای ایرانی را برعهده دارد.
 البته این اختلال در برخی از اپراتورها به صورت مقطعی وجود دارد و شواهد نشان می‌دهند که برخی از کاربران بدون مشکل می‌توانند به این سرویس دسترسی داشته باشند که احتمال داده می‌شود کش باشد.
 در همین راستا محمد جواد شکوری، مدیر عامل صبا ایده (آپارات) در اکانت توییتر خود علت اصلی این اتفاق را تحریم‌ها عنوان کرده است.
 
 
 
شاتل موبایل یک درصد از فروش سیم‌‌کارت‌‌هایش را به سیل‌زدگان اهدا می‌کند
 
شاتل موبایل اعلام کرده است یک درصد از درآمد حاصل از فروش سیم‌کارت‌هایش را به‌مدت یک هفته به سیل‌زدگان استان سیستان‌و‌بلوچستان اختصاص می‌دهد.
 شاتل موبایل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد از امروز و به‌مدت یک هفته، یک درصد از درآمد فروش سیم‌کارت‌های خود را به سیل‌زدگان در استان سیستان‌و‌بلوچستان اختصاص خواهد داد. همان‌طور‌که اشاره کردیم، این موضوع از فردا آغاز می‌شود و تا یک هفته، یعنی تا اول بهمن، ادامه خواهد داشت.  
 شاتل موبایل در بیانیه‌ی خود، با اعلام همدردی با حادثه‌دیدگان سیستان‌و‌بلوچستان، به این نکته اشاره کرده است این اقدام در راستای انجام مسئولیت اجتماعی و کمک‌رسانی به هم‌وطنانی است که در این استان دچار سیل شده‌اند. مبلغ اختصاص‌یافته که یک درصد از فروش سیم‌کارت‌های شاتل موبایل است، برای تأمین مایحتاج ضروری و ازطریق سمن‌های مرتبط دراختیار سیل‌زدگان سیستان‌و‌بلوچستان قرار خواهد گرفت.
 بر‌این‌اساس مبلغ مدنظر بلافاصله پس از جمع‌آوری، ازطریق سمن‌های فعال در امدادرسانی دراختیار مردم مناطق سیل‌زده، ازجمله میرجاوه، فنوج، کنارک، نیک‌شهر، قصرقند، دلگان، چابهار و روستاهای اطراف استان سیستان‌و‌بلوچستان قرار خواهد گرفت.
 
 

​​