فناوری اطلاعات

شورای نگهبان با صندوق اخذ رای الکترونیکی موافقت نکرده است

منبع: پیوست
 
تنها یک‌ماه به یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی‌مانده است. در کنار اعلام رد و تایید صلاحیت‌ نامزدهای مجلس، برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی نیز به یکی از موضوعات پرمناقشه این روزها بدل شده است. با اینکه سخنگو شورای نگهبان تاکید کرده بود که به صورت جدی خواهان برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی است؛ اما اکنون رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور اعلام کرده است که شورای نگهبان هنوز با صندوق الکترونیکی اخذ رای موافقت نکرده و در زمان کوتاه باقی مانده به انتخابات بعید است که در این زمینه به توافق برسند.
 
پس از موافقت شورای نگهبان در مورد روند احراز هویت الکترونیکی در دی‌ماه سال گذشته، وزارت کشور از ابتدای سال جاری برای تعیین سازوکار صندوق‌های رای الکترونیکی مذاکره خود را با شورای نگهبان آغاز کرد. امیر شجاعان، رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور در مورد نتیجه این جلسات به پیوست گفت: «ما از ابتدای سال برای رفع حساسیت شورای نگهبان در مورد انتخابات الکترونیکی، جلساتی با آنها برگزار کردیم؛ اما تا این زمان که با شما صحبت می‌کنم هنوز در مورد صندوق‌های الکترونیکی اخذ رای به نتیجه نرسیدیم.»
به گفته شجاعان در زمان کوتاه باقی‌مانده به انتخابات دور یازدهم مجلس و با توجه به اینکه شورای نگهبان با صندوق‌های رای الکترونیکی موافقت نکرده است، بنابراین امکان برگزاری این انتخابات به صورت تمام الکترونیکی وجود ندارد.
او در پاسخ به این سوال که آیا برگزاری موفق انتخابات شورایاری‌ها به صورت الکترونیکی تاثیر در نظر شورای نگهبان داشته است، بیان کرد: «علاوه بر انتخابات شورایاری‌ها، در انتخابات شورای شهر و روستا هم انتخابات الکترونیکی را اجرا کردیم؛ اما در آن انتخابات نظارت برعهده مجلس شورای اسلامی بود و مجلس انتخابات الکترونیکی را پذیرفت؛ اما شورای نگهبان اعلام کرده است که اطمینان لازم برای استفاده از صندوق رای الکترونیکی در انتخابات را ندارد.»
براساس گفته‌های امیر شجاعان، وزارت کشور همچنان به صورت مستمر با اعضای شورای نگهبان در تعامل هستند تا آنها را قانع کنند. او با بیان اینکه در انتخابات آینده تنها احراز هویت به صورت الکترونیکی صورت می‌گیرد، بیان کرد: «به احتمال قوی در انتخابات مجلس آینده تنها احراز هویت به صورت الکترونیکی است و تمام شعب رای‌گیری به دستگاه‌های احراز هویت الکترونیکی مجهز می‌شوند.»
شجاعان همچنین تاکید کرد: «احراز هویت الکترونیکی ملاک رای دادن است نه مهر شناسنامه. البته شناسنامه‌ها مهر زده می‌شوند اما سیستم، هویت شخص مورد نظر و اینکه قبلا رای داده است یا نه را تعیین می‌کند.»

​​