فناوری اطلاعات

با مدل سازی رایانه ای؛ آمار مرگ و میر به وسیله کرونا پیش بینی شد

منبع: مهر
 
یک محقق در بررسی خود به این نتیجه رسیده که اگر ۴۳ میلیون نفر از مردم چین یعنی سه درصد جمعیت این کشور به ویروس کرونا مبتلا شوند، آمار مرگ و میر این بیماری از ۹۰۰ هزار نفر خواهد گذشت.
 
 به نقل از اینترستینگ اینجینیرینگ، در شرایطی که بسیاری از مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی در حال تلاش برای تولید واکسن بیماری کرونا هستند، پیش بینی آمار احتمالی مرگ و میر ناشی از این ویروس هم به یک دغدغه مهم مبدل شده است.
 
تا به امروز تعداد مبتلایان به این بیماری از مرز ۲۰ هزار نفر گذشته و ۴۲۵ نفر هم به علت ابتلاء به ویروس کرونا مرده‌اند.
 
محققان می‌گویند امکان شیوع این ویروس بیشتر از حدی است که قبلاً تصور می‌شد و بررسی‌های مستقل «گای مارتین» در مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های امریکا نشان می‌دهد که اگر ۳، ۱۱، ۱۵ ۲۰ یا ۲۵ درصد از جمعیت کشورهای چین، آمریکا، کانادا، و انگلیس به ویروس مذکور مبتلا شوند، نرخ مرگ و میر نهایی به چه میزان خواهد بود.
 
بر همین اساس اگر سه درصد چینی‌ها، آمریکایی‌ها، کانادایی‌ها و انگلیسی‌ها به کرونا مبتلا شوند به ترتیب بیش از ۹۰۹ هزار، ۲۰۹ هزار، ۲۳ هزار و ۴۲ هزار نفر جانشان را از دست می‌دهند. اما اگر این رقم به ۱۱ درصد جمعیت برسد آمار مرگ و میر در کشورهای یادشده به ترتیب به سه میلیون و ۳۳۵ هزار نفر، ۷۶۸ هزار نفر، ۸۷ هزار نفر و ۱۵۷ هزار نفر افزایش می‌یابد.
 
در صورت ابتلای ۱۵ درصد جمعیت کشورهای یادشده به کرونا، آمار مرگ و میر به بیش از ۴ میلیون و ۵۴۸ هزار نفر، یک میلیون و ۴۷ هزار نفر، ۱۱۹ هزار نفر و ۲۱۴ هزار نفر می‌رسد. اگر این رقم به ۲۰ درصد برسد، میزان مرگ و میر در چین، آمریکا، کانادا و انگلیس به ترتیب بیش از ۶ میلیون، یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر، ۱۵۸ هزار نفر و ۲۸۶ هزار نفر خواهد بود و در نهایت اگر این رقم به ۲۵ درصد برسد، میزان مرگ و میر در چین، آمریکا، کانادا و انگلیس به ترتیب بیش از ۷ میلیون و ۵۸۰ هزار نفر، یک میلیون و ۷۴۶ هزار نفر، ۱۹۸ هزار نفر و ۳۵۸ هزار نفر خواهد بود.
 
برای دستیابی به این آمار به متغیرهای گوناگونی مانند وضعیت حمل و نقل در این کشورها، شرایط عمومی سلامت مردم، نرخ انتقال بیماری‌های عفونی و غیره توجه شده است. سپس بر مبنای این متغیرها و همین طور سوابق و بررسی‌های مشابه به عمل آمده در مورد میزان شیوع ویروس آنفولانزا در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ در چهار کشور مذکور، یک مدل سازی رایانه‌ای انجام شده و مدل مذکور بر مبنای یک همه گیرشناس (متخصص اپیدمولوژی)، یک پزشک متخصص و یک کارشناس حوزه فناوری اطلاعات بهبود یافته است.

​​