فناوری اطلاعات

پیش‌آگاهی از بلایای طبیعی با استفاده از پهپادها

منبع: ایرنا
 
محققان دانشگاه کوئینز بلفاست یک سامانه ارتباطی ابداع کرده‌اند که با استفاده از یک شبکه پهپادی، پیش‌آگاهی از وقوع بلایای طبیعی را ممکن می‌کند.
 
به گزارش پایگاه اینترنتی «انگجت»، هواپیماهای بدون سرنشین (پهپادها) به زودی پیش از وقوع بلایای طبیعی نسبت به آن‌ها هشدار می‌دهند. محققان در پیشرفتی جدید برای این منظور یک سامانه‌ ارتباطی مبتنی بر یک شبکه پهپادی ابداع کرده‌اند.
 
چالشی که پژوهشگران در این راه با آن مواجه بودند، بیش از آن که مربوط به ارتباط بین پهپادها باشد، عمر باتری آن‌ها بود. در جایی که یک پهپاد تفریحی معمولی به ندرت بیش از نیم ساعت در هوا می‌ماند، استفاده از یک روش تخصیص منابع هوشمندتر در این سیستم به پهپادهای آن کمک می‌کند تا بین ۳ تا ۵ ساعت به پرواز ادامه داده و محدوده وسیع‌تری را پوشش دهند.
 
این پهپادها همچنین می‌توانند با ایجاد یک هات اسپات وای‌فای در صورت تخریب و از هم پاشیدن زیربناهای مرسوم، افراد را به اینترنت متصل نگه دارند.
 
این شبکه از پهپادها در مقایسه با برخی پهپادهای حرفه‌ای قیمت کمتری دارد و از برخی سامانه‌های هشداردهنده بادوام‌تر است. در جایی که ایستگاه‌های رصد در رودخانه‌ها اغلب در اثر سرازیر شدن سیلاب و یا وقوع دیگر بلایای طبیعی تخریب می‌شوند، پهپادها می‌توانند تا زمانی که شارژ داشته باشند بر فراز تخریب‌های ایجاد شده پرواز کنند.
 
مقامات مدیریت بحران ویتنام به عنوان نخستین مشتری این تکنولوژی، شبکه پهپادی مذکور را برای کمک به رصد رویدادهای غیرمترقبه آب و هوایی و ارتباط با سرویس‌های اضطراری انتخاب کرده‌اند.

​​