فناوری اطلاعات

درآمد گوگل در بخش سخت‌افزار

منبع: آی تی ایران
تقریبا دو سال پیش، وب‌سایت تحقیقاتی «مارکت‌واچ» اعلام کرد که هیچ اطلاعاتی در خصوص وضعیت مالی و درآمدزایی گوگل از کسب‌وکار محصولات سخت‌افزاری این شرکت وجود ندارد. اما روز گذشته آلفابت (شرکت مادر گوگل) با انتشار گزارشی در خصوص عملکرد خود در سه ماه پایانی سال ۲۰۱۹ میلادی، پرده از درآمد حاصل از کسب‌و‌کار محصولات سخت‌افزاری گوگل برداشت.
در گزارشی که اخیرا توسط ساندار پیچای مدیرعامل و روث پورات، مدیرمالی آلفابت منتشر شده، از این بخش به عنوان کسب‌وکار چند میلیارد دلاری یاد شد. اگرچه درآمد حداقل دو میلیارد دلاری برای این بخش برآورد شده، اما از لحاظ تئوری، این عدد می‌تواند بیشتر از اینها باشد، چراکه کسب‌و‌کار سخت‌افزاری گوگل با سرویس‌های پولی و اشتراکی همانند یوتیوب پریمیوم و یوتیوب موزیک پریمیوم در ارتباط است و گفته می‌شود در سال ۲۰۱۹، در مجموع حدود ۱۷ میلیارد دلار درآمد برای این شرکت به ارمغان آورد.با اینکه این کسب‌وکار در حال پیشرفت و درآمدزایی بیشتر است، اما ساندار پیچای اعلام کرد که میزان فروش محصولات سخت‌افزاری این شرکت با کاهشی نسبی همراه شده است. از آنجا که گوگل جزئیات دقیقی در این رابطه ارائه نمی‌دهد، نمی‌توان با قاطعیت گفت که کدام‌یک از محصولات این شرکت همانند گوشی‌ها  و لپ‌تاپ‌های پیکسل، زنگ‌های نست، دوربین‌ها، روترها، ترموستات‌ها، اسپیکرها یا حتی دانگل‌های کروم‌کست، بیشترین سهم را در درآمدهای سخت‌افزاری این شرکت ایفا می‌کنند. برای نمونه، هرگز نشده که گوگل آماری را در خصوص میزان فروش گوشی‌های پیکسل خود منتشر کند. با اینکه شواهد نشان می‌دهد اوضاع چندان بر وفق مراد این شرکت نیست و فروش نه چندان بالای پیکسل ۴ نیز به خوبی بر این ادعا صحه می‌گذارد.
 
ریک استریو، مدیر بخش سخت‌افزار گوگل چندی پیش اعلام کرده بود که میزان فروش محصولات سخت‌افزاری این شرکت، خوب است اما آن چیزی نیست که گوگل در برنامه‌ریزی پنج‌ساله خود انتظار داشت. پیچای و پورات در این مراسم، نسبت به آینده اظهار امیدواری کردند. پورات در این رابطه گفت معتقدیم که قدرت ما در حوزه‌های هوش مصنوعی و نرم‌افزار، این امکان را برایمان فراهم کرده تا بتوانیم تجربیات یکپارچه‌ای را برای دارندگان انواع دستگاه‌ها و محصولات خود فراهم کنیم. ما برای توسعه قابلیت‌های خود در بخش مهندسی سخت‌افزار و همچنین گسترش زنجیره تامین و توزیع خود سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی انجام دادیم و توانستیم طی سه سال اخیر، یک کسب‌وکار چند میلیارد دلاری ایجاد کنیم.در پایان ساندار پیچای اعلام کرد که این شرکت حدود ۸۰میلیارد دلار به توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری اندروید طی چند سال اخیر پرداخت کرده که به نظر این رقم از سال ۲۰۰۸ یعنی آغاز به کار فروشگاه اپلیکیشن گوگل، پرداخت شده است. گفتنی است شرکت اپل نیز حدود یک سال پیش اعلام کرد که بالغ بر ۱۲۰ میلیارد دلار به توسعه‌دهندگان اپ استور خود پرداخت کرده است.

​​