بازار سرمایه

ضرر یک میلیارد دلاری بنیان‌گذار اوبر

منبع: آی تی ایران
تراویس کالانیک تا آذرماه امسال بخش عمده سهامش را در اوبر – شرکتی که خود آن را تاسیس کرده بود – فروخت اما اگر حدود دوماه صبر می‌کرد حداقل یک میلیارد دلار نصیبش می‌شد.
از زمانی که بنیانگذار اوبر تقریبا همه سهامش را در اوبر فروخت تا به امروز سهام اوبر ۵۰ درصد رشد کرده است. آمارهای مالی اوبر در این فصل نشان‌دهنده وضعیت مالی مناسب این شرکت است که از پیش‌بینی‌ها هم فراتر رفته است. سهام اوبر تنها در روز پنج‌شنبه و بعد از انتشار آمارهای فصل مالی چهارم شرکت حدود ۱۰ درصد رشد کرد و از مرز ۴۰ دلار هم گذشت. زمانی که کالانیک سهامش را می‌فروخت قیمت هر سهم اوبر حدود ۲۵دلار بود. اگر او امروز سهامش را در اوبر می‌فروخت ۲/ ۱ میلیارد دلار بیشتر نصیبش می‌شد.
 
او از مجموع فروش سهامش در اوبر ۸/ ۲ میلیارد دلار نصیبش شد. گفته می‌شود او بخش قابل‌توجهی از این ثروت را به استارت‌آپ جدیدش در حوزه سفارش آنلاین غذا تزریق می‌کند. کالانیک سال ۲۰۱۷ از مدیریت اجرایی شرکت اوبر کنار گذاشته شد در زمانی که تصمیمات جنجالی‌اش اوبر را تا مرز سقوط پیش برده بود. پس از انتخاب دارا خسروشاهی، اوبر هرچند از جنجال‌های گذشته فاصله گرفت اما در ورود به بورس هم با موفقیت چندانی روبه‌رو نبود حالا ولی به نظر می‌رسد اوضاع اوبر بهتر از همیشه است. در کنار اوبر، تسلا تولیدکننده خودروهای الکتریکی هم با اوضاع مناسبی از نظر قیمت سهام مواجه است.

​​