تلفن همراه

انتشار اسناد مرتبط با نقض تحریم ایران توسط هواوی و ارتباط این شرکت با همراه اول

منبع: فارنت
خبرگزاری رویترز با انتشار اسنادی مدعی شده است که هواوی مرسولاتی را برای اپراتور همراه اول ارسال کرده است. این اقدام برخلاف تحریم‌های وضع شده ایالات متحده علیه ایران است.
 
Huawei urges Australia.jpg
خبرگزاری رویترز به تازگی اسنادی داخلی را منتشر کرده که حاکی از آن است هواوی تجهیزات رایانه‌ای ساخت شرکت Hewlett-Packard یا همان HP را در سال 2010 برای بزرگ‌ترین اپراتور ایران یعنی همراه اول ارسال کرده است. این اسناد نشان می‌دهد هواوی قوانین تجاری مربوط به ایالات متحده را نقض کرده است و می‌تواند شواهد قدرتمندی برعلیه هواوی در مسئله تحریم‌های آمریکا علیه هواوی  باشد.
 
اوایل سال گذشته میلادی ایالات متحده، هواوی را به نقض تحریم‌های وضع شده علیه ایران متهم کرد. پس از آن دادگستری آمریکا اتهام سرقت اسرار تجاری را به این پرونده اضافه کرد و در همین راستا Meng Wanzhou که یکی از مدیران هواوی بود به علت تلاش برای نقض تحریم‌های ایران دستگیر شد. حالا یافته‌های جدید می‌تواند بر اتهامات هواوی صحه بگذارد.
 
اسناد به‌دست آمده هم‌چنین نشان می‌دهد که شرکت Panda International Information Technology Co در دسترسی به سخت افزار و نرم‌افزارهای غیرمجاز برای ایران همکاری داشته است. گفته می‌شود شرکت پاندا نیز روابط دیرینه‌ای با هواوی داشته و توسط یک شرکت دولتی چین اداره می‌شود.
 
سخنگوی هواوی در گفتگوی خود با رویترز اعلام کرده است که با توجه به روند دادرسی حقوقی، اظهار نظر کردن هواوی در این زمان کار درستی نیست. هواوی متعهد است در تمام کشورها و مناطقی که فعالیت می‌کند، قوانین مربوط به تجارت و تحریم‌های سازمان ملل، آمریکا و اتحادیه اروپا را در نظر داشته باشد.

​​