ثبت‌نام از متقاضیان شرکت در معاملات دولتی به صورت آنلاین صورت می‌گیرد

منبع: پیوست
امکان ثبت‌نام برخط متقاضیان شرکت در معاملات دولتی به بصورت غیرحضوری و رایگان در بستر سامانه ستاد فراهم شد.
 
سرپرست سامانه تدارکات الکترونیکی دولت با اعلام این خبر به پیوست گفت: «متقاضیانی که بخواهند در معاملات دولتی به عنوان تامین‌کننده کالا یا مناقصه‌گر یا مزایده‌گر در سامانه ستاد ثبت‌نام کنند، می‌توانند با مراجعه به سایت سامانه تدارکات الکترونیکی دولت بدون مراجعه حضوری از این امکان بهره‌مند شوند.»
 
آرش عسکری تاکید کرد که پس از انجام ثبت‌نام و دریافت مشخصات کاربری امکان فعال شدن در هر سه زیرسامانه خرید جزئی ومتوسط و همچنین مناقصه و مزایده به عنوان تامین کننده کالا یا مناقصه‌گر و مزایده فراهم خواهد بود.
 
هفته گذشته نیز مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اعلام کرده بود که امکان تمدید امضای الکترونیکی به صورت غیر حضوری فراهم شده است. هر چند که این سرویس‌ها قرار بود از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به کاربران ارائه شود؛ اما هم‌زمانی ارائه این سرویس‌ها با گسترده شدن ویروس کرونا موجب شده تا امکان ارائه بخشی از سرویس‌های دولتی فراهم باشد.
 
عسکری با اشاره به اینکه با راه‌اندازی امکان ثبت‌نام غیرحضوری در سامانه تدارکات الکترنیکی دولت مراجعات حضوری کاهش می‌یابد توضیح داد: «با ارائه این سرویس عامل انسانی حذف می‌شود هزینه متقاضیان برای ثبت‌نام در سامانه نیز کاهش می‌یابد.» او اضافه کرد: «تعرفه ثبت‌نام حضوری برای اشخاص حقیقی ۵۰ هزار تومان و برای اشخاص حقوقی ۷۰ هزار تومان است این در حالی است که ثبت‌نام غیرحضوری به صورت رایگان انجام می‌شود.»
 
سرپرست سامانه تدارکات الکترونیکی دولت اعلام کرد که ارائه چنین سرویسی به متقاضیان این مرکز امکان تعاملات سیستمی را میان سامانه این مرکز و سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌‌های دولتی را نیز ایجاد کرده‌ است.
 
او افزود: «امکان احراز هویت آنلاین افراد فراهم شده همچنین استعلام کدپستی به صورت غیرحضوری صورت می‌گیرد. از سویی امکان بررسی صحت کدشناسه ملی حقوقی شرکت‌ها و استعلام کد اقتصادی نیز در سامانه ایجاد شده است.»

​​