فناوری اطلاعات

احداث ۲ ایستگاه ماهواره‌ای جدید آغاز شد/ افتتاح مراکز ماهواره‌ای نیمه دوم سال آینده

منبع: فارس
رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه در نیمه دوم سال آینده ایستگاه‌های ماهواره‌ای جدید افتتاح می‌شود، گفت: در حال حاضر احداث ۲ ایستگاه ماهواره‌ای جدید در شهرهای سلماس و چناران و توسعه ایستگاه ماهواره‌ای ماهدشت آغاز شده است.
 
مرتضی برابری معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه قراردادهای ایجاد و توسعه ایستگاه‌های ماهواره‌ای منعقد شده است، گفت: یکی از مهمترین برنامه‌های این سازمان، توسعه ایستگاه‌های زمینی است، به طوری که در حال حاضر با انعقاد قرارداد با بخش خصوصی، عملیات عمرانی ایجاد دو ایستگاه ماهواره‌ای جدید سلماس و چناران و توسعه مرکز فضایی ماهدشت آغاز شده است. 
 
* توسعه ایستگاه فضایی ماهدشت در  دستور کار قرار گرفته است
 
وی افزود: توسعه ایستگاه فضایی ماهدشت یکی از برنامه‌های اولویت‌دار این سازمان است که در دستور کار قرار گرفته است، به طوری که اکنون توسعه این ایستگاه آغاز شده و امیدواریم بتوانیم تا نیمه دوم سال آینده این مرکز را به بهره‌برداری برسانیم. 
 
*  تجهیز مورد نیاز ایستگاه‌ها و مراکز فضایی را آغاز کرده‌ایم
 
براری تصریح کرد: یکی دیگر از اقدامات این سازمان این است که همزمان با ایجاد دو ایستگاه ماهواره‌ای جدید سلماس و چناران و همچنین توسعه ایستگاه مرکز فضایی ماهدشت، تجهیز اقلام مورد نیاز ایستگاه‌های فضایی را آغاز کنیم، به طوری که طبق پیش‌بینی‌های انجام شده، ایستگاه‌های فضایی در نیمه دوم سال آینده افتتاح خواهند شد.
 
* راه‌اندازی مرکز ذخیره، آرشیو و پردازش داد‌ه‌های ماهواره‌ای، بزودی
 
وی گفت: راه‌اندازی مرکز ذخیره، آرشیو و پرداز داد‌ه‌های ماهواره‌ای یکی دیگر از برنامه‌های مهم و استراتژیک سازمان فضایی ایران بوده که اکنون عملیات عمرانی آن به پایان رسیده است، البته باید بگویم توسعه زیرساخت‌ها و ارائه خدمات به کسب و کارهای حوزه فضایی از جمله دلایل احداث مرکز آرشیو و پردازش داده‌های ماهواره‌ای است که در راستای آن ‏ایجاد بستر نرم افزاری برای ارائه سرویس‌های ویژه به کسب و کارها هم آغاز شده است.
 
* واگذاری ۳سامانه پایش ماهواره‌ای گرد و غبار، آتش سوزی و پهنه‌های آبی به بخش خصوصی 
 
معاون وزیر ارتباطات همچنین از ‏واگذاری ۳سامانه پایش ماهواره‌ای گرد و غبار، آتش سوزی و پهنه‌های آبی به بخش خصوصی خبر داد و اضافه کرد: قرارداد این واگذاری بسته شد و با استفاده حداکثری از توانمندی و تخصص بخش خصوصی، آماده ارائه خدمات کاربردی به دستگاه‌های اجرایی کشور هستیم.
 
وی درپایان گفت: در آینده نزدیک عملیات واگذاری ‏سامانه پایش محصولات کشاورزی به بخش خصوصی نیز انجام می شود.

​​