فناوری اطلاعات

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مازندران: ضریب نفود اینترنت در این استان بیشتر از میانگین کشور است/ 530 کیلومتر فیبر نوری روستایی کشید

منبع: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مازندران با اشاره به اینکه این استان از لحاظ زیرساخت ها و شاخص های حوزه ICT همواره جز استانهای پیشرو درکشور است، گفت: تمام 58 شهر استان از پوشش 4G برخوردار هستند و تمام روستاهای استان نیز حداقل دارای یک خط ارتباطی هستند.
مرتضی کبیری مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات این استان با تاکید بر استقبال مشترکان از خدمات و سرویس های تلفن همراه طی سال های اخیر، ضریب نفوذ تلفن همراه در استان را 147 درصد اعلام کرد و گفت: از مجموع هفت میلیون و 255 هزار سیم کارت ارائه شده به مشترکان بیش از چهار میلیون و 846 هزار سیم کارت در سطح استان فعال است.
وی افزود: ضریب استفاده از اینترنت در خانوارهای این استان 1.6 درصد نسبت به میانگین کشوری بیشتر است و این درحالی است که در حال حاضر بیش از دو میلیون و 960 هزار نفر از هم مشترکان استانی های  هستند که ضریب نفوذ  88 درصدی را در این استان رقم زده است.
کبیری با اشاره به نصب 1793 سایت نسل دو، 1763 سایت نسل سوم و 1424 سایت نسل چهارم در سطح شهرها و روستاهای مازندران افزود: یکی از مهمترین مشکلات طی سال های اخیر در این حوزه، عدم پوشش مناسب تلفن همراه در روستاهای بالادست و کوهستانی بود که به علت شرایط جغرافیایی و برخورداری از پهنه های سرسبز، خوش آب و هوا و گردشگرپذیربودن، همواره میزبان مسافران زیادی در طول سال است که ارائه سرویس ها و خدمات باکیفیت حتی در دورترین نقاط روستایی این استان جز مطالبات مردمی بوده که در به همین منظور از مهمترین اقدامات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این استان نصب سایت های جدید تلفن همراه در مناطق روستایی در قالب طرح USO بوده است.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مازندران ادامه داد: در سال جاری11 سایت جدید در مناطق روستایی که تاکنون از خدمات مناسب ارتباطی برخوردار نبودند نصب و راه اندازی شد که بهینه سازی کیفیت سرویس 30 روستا را به همراه داشت و 25 سایت دیگر نیز در دست اقدام است.
وی افزود: از احداث بیش از 530 کیلومتر فیبر نوری در روستاهای بالادست استان با هدف ارائه تکنولوژی نسل جدید خبر داد و گفت: برنامه ریزی های لازم انجام شده و این طرح امسال در استان اجرا می شود.
کبیری با اشاره به پایداری 99 درصدی شبکه ارتباطی در روز انتخابات، گفت: تحقق این امر را نشات گرفته از تلاش های شبانه روزی کارکنان حوزه ارتباطات و مخابرات در ایام انتخابات عنوان کرد و افزود: با تمهیدات و اقدامات انجام شده، هیچ گونه قطعی و اختلالی را در سطح زیرساخت های ارتباطی در حین فرآیند انتخابات در استان شاهد نبودیم.

​​