فناوری اطلاعات

رصد شیوع کرونا با سایت داوطلبانه کارکنان شرکت‌های فناوری

منبع: مهر
گروهی سی نفره از کارکنان داوطلب آمازون، اپل و آلفابت با همکاری یکدیگر و ظرف مدت ۶ روز وب سایتی را برای رصد شیوع کرونا راه اندازی کردند.
 
به نقل از سی ان بی سی، وب سایت یادشده که کرونا در نزدیکی شما یا covidnearyou نام دارد، با هدف رصد شیوع ویروس کرونا و نحوه گسترش آن راه اندازی شده است.
 
ایده تأسیس این سایت توسط یکی از مدیران شرکت آلفابت و همسر وی مطرح شد. آنها وقتی احساس کردند مریض شده و به کرونا مبتلا شده‌اند، تلاش کردند برای تست دادن به پزشک مراجعه کنند. اما دکتر اعلام کرد چون آنها با هیچ فرد مبتلا به کرونایی در تماس نبوده‌اند، لزومی به این کار نیست.
 
در نهایت این دو نفر به فکر افتادند برای کمک به افرادی مشابه با خود که دوست دارند از وضعیت شیوع کرونا در نقاط مختلف مواجه شوند و از آلوده شدن خود جلوگیری کنند، با دیگر مهندسان و پزشکان علاقمند تماس بگیرند. برای این کار از تجربیات برخی مهندسان گوگل که قبلاً همین کار را در مورد ویروس آنفولانزا انجام داده بودند، استفاده شد. همچنین چند پزشک علاقمند در بوستون تجربیات و اطلاعات خود را در این زمینه در اختیار مهندسان آلفابت قرار دادند.
 
در ادامه برخی مهندسان و کارکنان اپل، آمازون، مونگو دی بی، کلود فلیر و برخی شرکت‌های فناوری دیگر به پزشکان داوطلب و محققان دانشگاه هاروارد پیوستند تا وب سایت covidnearyou.org در دسترس قرار بگیرد.
 
در این وب سایت نقشه شیوع کرونا در نقاط مختلف آمریکا بر اساس اطلاعات در دسترس به نمایش درآمده و افراد علاقمند نیز می‌توانند با افزودن اطلاعات خود به این وب سایت بر غنا و دقت آن بیفزایند. کاربران با پاسخ دادن به تعدادی از سوالات مطرح شده در این سایت نیز می‌توانند از ابتلاء یا عدم ابتلای خود به کرونا مطلع شوند و سپس فهرستی از اماکن درمانی قابل مراجعه را مشاهده کنند.

​​