فناوری اطلاعات

در نمایشگاه CES-۲۰۲۰ چه گذشت

منبع: شرکت مخابرات ایران
نمایشگاه بین‌المللی CES ۲۰۲۰ مثل سال‌های قبل میزبان فناوری‌ها و محصولات مختلف در حوزه فناوری بود. این نمایشگاه با حضور بیش از ۳۶۰۰ غرفه و شرکت‌هایی از ۱۴۰ کشور، یکی از فضاهایی است که امکان تحلیل و پیش‌بینی روندهای فناوری در صنایع مختلف را فراهم می‌آورد. 
 
 بر اساس گزارش نشریه ارتباطات ، نگاهی می‌اندازیم به برنامه‌های بزرگ‌ترین شرکت‌های مخابراتی که حول ایده‌های مختلف می‌چرخند و در نمایشگاه CES خودی نشان دادند.
 
همه‌چیز به ۵G ختم می‌شود
 
فناوری ۵G در CES ۲۰۲۰ بیشتر از نمایشگاه‌های سال‌های قبل، یکپارچه‌سازی شده بود. نسل بعدی فناوری وایرلس در طی دو سال اخیر سروصدای زیادی کرده و وعده سرعت‌های بالا را داده است. سرعت ۵G در زمینه کاربردهای اینترنت اشیا مثل ردیابی دارایی، شهرهای هوشمند، سلامت و درمان و پوشیدنی‌ها پنج برابر بیشتر از فناوری وایرلس امروزی است؛ اما ۵G فقط کاربران ابزارهای هوشمند را هیجان‌زده نمی‌کند، بلکه فرصتی منحصربه‌فرد را برای کسب‌وکارها هم رقم می‌زند.
 
شرکت‌های مخابراتی در زمینه روندهایی که فناوری به روی آنها گشوده، در رقابت شدیدی با یکدیگر قرار دارند. بزرگ‌ترین رقیب AT&T ورایزون است که با به‌روزرسانی‌هایی در زمینه ۵G در CES ظاهر شد. کاربران منطقه Basking Ridge واقع در نیوجرسی، ۲۰ دستگاه متصل به ۵G را آزمایش خواهند کرد. قیمت این دستگاه‌ها بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ دلار خواهد بود.
 
شبکه‌های پیشرو
 
AT&T از شرکت‌هایی است که در رویداد CES امسال موبایل‌های ۵G خود را به عرضه گذاشت. شبکه ۵G low-band این شرکت مخابراتی در دسامبر ۲۰۱۹ نهایی شد و در حال حاضر در ۱۹ شهر آمریکا راه‌اندازی شده است. شبکه ۵G دیگر AT&T با عنوان ۵G Plus که در ۳۵ شهر راه‌اندازی شده، از امواج میلی‌متری بهره‌مند می‌شود. برنامه این شرکت این است که اتصال ۵G را تا پایان تابستان ۲۰۲۰ در دسترس ۲۰۰ میلیون کاربر قرار دهد.
 
شهر هوشمند
 
حضور شرکت مخابراتی اسپرینت (Sprint) در CES ۲۰۲۰ با ایده‌ها و تغییرات و به‌روزرسانی‌هایی در زمینه برنامه‌های اینترنت اشیا همراه بود.
 
اسپرینت مدل شبکه مورد نظر خود را که کل پرتفولیو کسب‌وکار از جمله راه‌حل‌های امنیتی، اینترنت اشیا و وایرلس را یکپارچه می‌سازد، توضیح داد. این شرکت همچنین پلتفرم اینترنت اشیای Factory ۲.۰ خود را راه‌اندازی کرده است که ارائه‌دهندگان راه‌حل‌ها و کسب‌وکارها می‌توانند در ایجاد راه‌حل‌های اینترنت اشیا برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط مثل خدمات تحویل غذا، کشاورزی، بهداشت و درمان از آن استفاده کنند. علاوه بر این اسپرینت به نوآوری‌هایی در زمینه شهر هوشمند اشاره کرد.
 
 این شرکت فناوری‌های نسل بعدی وایرلس و سلول‌های کوچک را در زیرساخت شهر هوشمند خود در ایالت جرجیا راه‌اندازی کرده تا به‌طور هم‌زمان بتواند وسائل نقلیه خودران را مدیریت کند و حسگرهای متصل بیشتر و راه‌حل‌های اینترنت اشیا را در زمینه‌های نظارت به کار بگیرد. این شهر همچنین شاهد آزمایش ربات‌ها خواهد بود. اسپرینت همچنین برنامه‌هایی برای اتصال یکپارچه در دانشگاه آروزینا و گرین‌ویل واقع در کارولینای جنوبی دارد.
 

​​