تلفن همراه

چین برای توسعه 5G سراغ باند فرکانسی 700 مگاهرتز رفت

ICTna- وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین (MIIT) اعلام کرد برنامه استفاده از فرکانس کشوری 700 مگاهرتز را برای توسعه فناوری 5G تنظیم کرده است و استفاده موثر از منابع طیف را نیز ترویج خواهد داد.
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، براساس برنامه جدید، MIIT برنامه مورد استفاده فعلی روی باندهای 702 و 798 مگاهرتز برای پخش رادیویی و تلویزیونی را به نفع باندهای 703، 743، 758-798 مگاهرتز برای سیستم های ارتباطی موبایل رها خواهد کرد.
در اطلاعیه ای که از سوی این وزارتخانه منتشر شده، MIIT مقرر کرده است سیستم های موبایلی که در این باند فرکانسی کار می کنند، نباید با سرویس های پخش رادیو و تلویزیونی یا دیگر سرویس هایی که در این باند یا باندهای فرکانسی همجوار کار می کنند، تداخل داشته باشند.
همچنین برای جلوگیری از هرگونه تداخل، باید مهاجرت فرکانسی، جابجایی سایت و تجهیزات ایستگاه های رادیویی قانونی موجود انجام شود. هرچند که به کاربران موبایل باند فرکانسی 700 مگاهرتز هزینه هایی تحمیل خواهد شد.
طیف مورد نظر اخیرا در اختیار پخش کننده رادیو و تلویزیونی تازه وارد چین (CBN) که به شبکه رادیو و تلویزیون چین شناخته می شود، قرار دارد. این شبکه قصد دارد از امواج های مرتبط با طیف 4.9 گیگاهرتز برای ارایه سرویس های تلویزیونی تعاملی در کوتاه مدت و برای سرویس های ارتباطات موبایلی و اینترنت اشیا در آینده استفاده کند. 
خبرنامه محلی C114 در این باره نوشت که این اپراتور هنوز نیاز به پاکسازی فرکانس و مهاجرت سرویس های رادیو و تلویزیون موجود به دیگر فرکانس ها دارد که تخمین زده شده هزینه آن بیش از 1.41 میلیارد دلار باشد.
احتمالا این اپراتور بتواند هزینه هایش را طی همکاری با دیگر خدمات دهندگان سلولی کاهش دهد. در همین ارتباط، یکی از مقامات ارشد چاینا موبایل به طور رسمی اعلام کرده است که دو تامین کننده برای همکاری های احتمالی آینده و ساخت شبکه های آینده با این اپراتور وارد مذاکره شده اند.

​​