تلفن همراه

هشدار پکن به کاخ سفید درباره حذف چاینا تله کام از بازار آمریکا

منبع: مهر
 
 
تصمیم کاخ سفید برای حذف چاینا تله کام از بازار مخابراتی آمریکا با واکنش تند پکن مواجه شده و این کشور در مورد پیامدهای این کار هشدار داده است.
 
به نقل از استار، ژائو لیجیان سخنگوی وزارت خارجه چین مخالفت خود را با تهدید واشنگتن در مورد ممانعت از فعالیت چاینا تله کام در بازار مخابراتی آمریکا اعلام کرده است. وی به مقامات کاخ سفید هشدار داده که باید هر چه سریع‌تر این مقابله غیرمنطقی با شرکت‌های چینی را متوقف کنند و از اعمال فشار بر چاینا تله کام خودداری کنند.
 
ژائو لیجیان افزوده است: چین از دولت آمریکا می‌خواهد که از قوانین بازار تبعیت کند، از بسط مفهوم امنیت ملی خودداری کند و موضوع‌های اقتصادی را سیاسی نکند و تداوم فعالیت و سرمایه گذاری چاینا تله کام را در آمریکا ممکن کند.
 
در روزهای اخیر تعدادی از وزارتخانه‌های آمریکا مانند وزارت دفاع، خزانه داری، دادگستری، تجارت و امنیت داخلی این کشور از کمیسیون فدرال ارتباطات ایالات متحده خواسته‌اند تا مجوز فعالیت مخابراتی چاینا تله کام را در این کشور لغو کند. این مجوز در سال ۲۰۰۷ به شرکت مذکور اعطا شده است.
 
کمیسیون فدرال ارتباطات ایالات متحده در ماه می گذشته از صدور مجوز فعالیت در خاک آمریکا برای شرکت چاینا موبایل نیز خودداری کرد. پیش از این تحریم‌های شدیدی توسط کاخ سفید بر علیه شرکت چینی هواوی نیز وضع شده بود. مقامات آمریکایی که از تسخیر بازارهای مخابراتی آمریکا و جهان توسط شرکت‌های چینی هراس دارند، آنها را به جاسوسی و نقض امنیت ملی ایالات متحده متهم می‌کنند. این اتهام بارها از سوی طرف چینی رد شده است.

​​