تلفن همراه

ماجرای ادامه دار سیم کارت های بی هویت؛ اشکال کار در ناجاست

ICTna- ماجرای سیم کارت های بی هویت ظاهرا هنوز تمامی ندارد. سیم کارت های فعالی که در بازار به متقاضیان واگذار می شود حالا به توریست ها رسیده است و رئیس پلیس فتای استان تهران مدعی است از هر سه سیم کارتی که به توریست‌ها پس از ورود به کشور داده می‌شود، دو سیم کارت به دست دلالان می‌رسد.
 
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این درحالیست که طبق مقررات وضع شده از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و اجرای آن از سوی اپراتورها، سیم کارت بدون هویتی در شبکه ارتباطی کشور وجود ندارد اما پیش از این برخی دفاتر و نمایندگی ها بدون حضور شخص و ارایه مدارک اقدام به ثبت سیم کارت به نام افراد می کردند و حالا سیم کارت هایی که پس از ورود به کشور به توریست ها فروخته می شوند، پس از خروج شان در اختیار دلالان قرار می گیرد.
رئیس پلیس فتای استان تهران می گوید: هنگامی که سیم کارت ها به توریست ها ارائه می شود، دلالان آن ها را خریداری می کنند که در این هنگام یک سیم کارت به توریست می رسد و دو سیم کارت برای دلال باقی می ماند و در بازار آزاد میان مجرمان به فروش می رسد.
این درحالی است که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برخلاف انتقاد فتا به اپراتورها درخصوص ساماندهی سیم کارت های بدون هویت، عملکرد اپراتورها را مثبت ارزیابی کرده و معتقد است عملکرد اپراتورهای همراه در ساماندهی سیم‌کارت‌های بدون هویت بسیار خوب بوده است و و در صورت مشاهده تخلف در دفاتر فروش هر کدام از اپراتورها، با فوریت با متخلف برخورد خواهد شد.
محمد امامی، مدیر کل نظارت بر سرویس های ارتباطی و فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گفت و گو با ایرنا، اشکال اصلی کار را در بخش دیگری از نیروی انتظامی که مشخصات هویتی و اطلاعات ورود و خروج اتباع خارجی به کشور را در اختیار دارد، می داند و می گوید: هنوز امکان ارایه برخط این اطلاعات به اپراتورها فراهم نشده است و ممکن است به دلیل عدم وجود این اطلاعات به صورت برخط، اشکالاتی درخصوص سیم کارت های اتباع خارجی وجود داشته باشد که این موضوع ارتباطی با یک اپراتور خاص ندارد.
به گفته او، با برقراری ارتباط برخط، این اشکالات در خصوص سیم کارت های توریستی نیز از بین خواهد رفت.
این درحالی است که طبق ادعای سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، هیچ سیم کارت بدون هویت یا با اطلاعات هویتی ناقص در مورد هیچکدام از مشترکین ایرانی اپراتورها وجود ندارد.

​​