فناوری اطلاعات

پیشنهادهای بیل گیتس برای عبور جهان از بحران کرونا و بازگشایی اقتصاد

منبع: تسنیم
بیل گیتس، مؤسس شرکت مایکروسافت در وبلاگ خود چندین راهکار را پیشنهاد کرد که کشورهای جهان باید برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا و بازگشایی اقتصاد، انجام دهند.
 
 
بیل گیتس، مؤسس شرکت مایکروسافت و مدیر یکی از بزرگ‌ترین خیریه‌های جهان به نام بنیاد گیتس، در وبلاگ خود چندین راهکار را پیشنهاد کرد که کشوهای جهان باید برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا و بازگشایی اقتصاد، انجام دهند.
 
این میلیاردر خیر گفت که کشورها باید درمان، واکسن، آزمایش و ردیابی تماس (افراد با یکدیگر) را به خوبی پیش ببرند. وی همچنین گفت که کشورها باید سیاست های خود را برای بازگشایی اقتصاد جهانی بررسی کنند. گیتس این بیماری همه گیر را با یک جنگ مقایسه کرد.
 
گیتس گفت: در طول جنگ جهانی دوم، نوآوری های شگفت انگیز مثل رادارها، اژدرهای دقیق و قابل اعتماد و همچنین رمزگشایی اطلاعات، به پایان سریع این جنگ کمک کرد. این بیماری همه گیر نیز همینطور است.
 
در زمینه درمان، گیتس اذعان کرد که بسیاری از درمانها ممکن است ناکام بمانند، اما با این حال ابراز خوشبینی کرد که برخی نیز در کاهش شدت بیماری موفق هستند. وی گفت: مردم به یک روش درمانی نیاز دارند که 95٪ مؤثر باشد تا بتوانند در اجتماعات عمومی مانند بازی های فوتبال یا کنسرت، احساس امنیت کنند. وی به ظرفیت استفاده از پلاسمای خون یا آنتی بادیها، ضد ویروس ها و داروی هیدروکسی کلروکین اشاره کرد.
 
در زمینه واکسن ها، گیتس گفت: تنها راه بازگشت مردم به وضعیت عادی زندگی، واکسن است. با این حال، وی هشدار داد که به طور معمول پنج سال طول می کشد تا واکسن یک بیماری جدید به بازار عرضه شود. وی البته ابراز خوش بینی کرد که واکسن کرونا در 18 ماه آینده تولید شود، اگرچه این امر می تواند بین 9 ماه تا دو سال طول بکشد.
 
در زمینه آزمایش نیز گیتس گفت که آمریکا باید این اقدام را در اولویت قرار دهد به طوری که اعلام نتایج آزمایشات کرونا بلیذ یک روزه انجام شود. گیتس گفت: همه کارکنان بخش بهداشت باید به وسایل مورد نیاز برای آزمایش کرونا دسترسی داشته باشند، در حالی که افراد بدون علامت باید منتظر بمانند تا تمام افرادی که نشانه های بیماری دارند آزمایش شوند.
 
وی گفت مردم همچنین باید به آزمایش کرونا در منزل خود دسترسی داشته باشند، چه به این شکل که نتیجه آزمایش سریعاً در خانه مشخص شود و یا نمونه به آزمایشگاه ها ارسال شود.
 
درباره ردیابی تماس نیز، گیتس گفت: افرادی که در تماس نزدیک با شخصی قرار گرفته اند که آزمایش کرونای وی مثبت اعلام شده است، باید در اولویت آزمایش و خود قرنطینگی قرار بگیرند. گیتس معتقد است که اکثر کشورها باید برای ردیابی تماس از آلمان الگوبرداری کنند. در آلمان با افرادی که آزمایش کرونای آنها مثبت اعلام شده است مصاحبه می شود و از یک بانک اطلاعاتی نیز برای پیگیری این مصاحبه ها با بیماران استفاده می شود.
 
گیتس همچنین معتقد است که بیشتر کشورهای توسعه یافته طی دو ماه آینده وارد مرحله دوم این بیماری همه گیر خواهند شد. در این مرحله اگرچه مردم هنوز فاصله گذاری اجتماعی را رعایت خواهند کرد، اما وضعیت جهان نیمه عادی است. وی گفت دولتها باید از کشورهای دیگر که آزمایشات دقیقی برای زمان بازگشایی اقتصاد انجام می دهند بیاموزند.
 
گیتس همچنین اضافه کرد که مقامات باید براساس خطرات و مزایای کسب و کارها، درباره بازگشایی آنها تصمیم گیری کنند.
 
از زمان شیوع ویروس کرونا در ووهان چین، بیش از 2.6 میلیون نفر در سراسر جهان به این ویروس آلوده شده اند و طبق اطلاعات جمع آوری شده توسط دانشگاه جان هاپکینز، حداقل 186372 نفر جان خود را از دست داده اند.

​​